Ministar kulture Nikola Selaković je istakao da kultura, umjetnost i vjera predstavljaju temelje na kojima počiva naše društvo. Ovaj Kongres o hrišćanskoj arheologiji doprinosi jačanju tih temelja. Ministar je najavio da će 2025. godine biti obilježeno 160 godina od istraživanja na planini Rudnik, te da će Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu biti domaćin godišnjeg skupa Evropske asocijacije arheologa. U Srbiji postoji 194 arheološka nalazišta koja su proglašena kulturnim dobrom i upisana u registar. Također, postoji preko 20.000 arheoloških lokaliteta iz različitih perioda, od paleolita do poznog srednjeg vijeka. Ministarstvo kulture i Republika Srbija ulažu napore da se ovi lokaliteti zaštite i prezentiraju u skladu s njihovim značajem i kulturno-istorijskom vrijednošću. Neke od poznatih lokacija su Felix Romuliana, Timacum Minus, Naissus, Mediana, Iustiniana Prima, Sirmium.
Hrišćanska arheologija je disciplina koja proučava tragove i ostaci iz ranog hrišćanstva, kako liturgijske prakse tako i svakodnevnog života prvih hrišćana. Ovaj kongres okuplja stručnjake iz cijelog svijeta kako bi razmijenili znanja i iskustva te doprinijeli boljem razumijevanju hrišćanske arheologije. Ovo je veoma važno za očuvanje kulturnog nasljeđa i identiteta naroda.
Arheološka nalazišta u Srbiji su važan dio svjetske kulturne baštine. Ova zemlja ima bogatu arheološku prošlost, koja se proteže kroz preistoriju, antičku i srednjovjekovnu povijest. Felix Romuliana je jedno od najznačajnijih rimskih nalazišta u Srbiji, koje je pod zaštitom UNESCO-a. Timacum Minus, Naissus, Mediana, Iustiniana Prima, Sirmium su također važna nalazišta koja svjedoče o bogatoj prošlosti. Ministarstvo kulture i Republika Srbija ulažu napore da se ova nalazišta očuvaju i prezentiraju kako bi bila dostupna javnosti i daljim generacijama.
Arheološka istraživanja igraju ključnu ulogu u proučavanju prošlosti i očuvanju kulturne baštine. Ovo je posebno važno u kontekstu zaštite kulturnog identiteta i nacionalnog ponosa. Arheolozi se bave proučavanjem ostataka i artefakata iz prošlosti kako bi rekonstruirali živote i običaje drevnih civilizacija. Njihov rad doprinosi boljem razumijevanju prošlosti i očuvanju kulturne baštine za buduće generacije.
Ministarstvo kulture i Republika Srbija su posvećeni zaštiti arheoloških lokaliteta i promoviranju kulturne baštine zemlje. Kroz ulaganje u istraživanja, konzervaciju i prezentaciju arheoloških nalazišta, ovi entiteti doprinose očuvanju nacionalnog kulturnog identiteta i promoviranju kulturnog turizma. Srbija se ponosi svojom bogatom arheološkom prošlošću i nastoji je očuvati za buduće generacije.
Učesnici XVIII Međunarodnog kongresa hrišćanske arheologije imaju priliku da razmijene znanja i iskustva u oblasti arheologije ranog hrišćanstva. Ovaj kongres je važan događaj za stručnu zajednicu i doprinosi unapređenju proučavanja hrišćanske arheologije. Kroz predavanja, radionice i diskusije, učesnici imaju priliku da se upoznaju s najnovijim istraživanjima i otkrićima u ovoj oblasti. Ovaj kongres je prilika da se promoviše saradnja i razmjena znanja između stručnjaka iz različitih zemalja i doprinese boljem razumijevanju hrišćanske arheologije.
U zaključku, arheologija igra ključnu ulogu u proučavanju prošlosti i očuvanju kulturne baštine. XVIII Međunarodni kongres hrišćanske arheologije doprinosi jačanju temelja kulture, umjetnosti i vjere. Ministarstvo kulture i Republika Srbija su posvećeni zaštiti arheoloških nalazišta i promoviranju kulturne baštine zemlje. Ova zemlja ima bogatu arheološku prošlost, koja svjedoči o bogatoj kulturnoj baštini. Učešće u ovakvim događajima je važno za očuvanje kulturnog nasljeđa i promoviranje kulturnog turizma.