Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) osudio je danas najoštrije i bez zadrške upad specijalnih jedinica kosovske policije u prostorije KBC-a Kosovska Mitrovica, izjavila je Sanja Radojević Škodrić, direktorka RFZO. Prema njenim rečima, ovaj čin predstavlja grubo kršenje osnovnih ljudskih prava i napad na bezbednost pacijenata, zdravstvenih radnika i celokupne zajednice. Upad u bolnicu, koja bi trebalo da bude utočište mira i pomoći, ne može se opravdati nikakvim političkim ili bezbednosnim razlozima.
Ovakvo nasilje, kako je ocenila direktorka RFZO, samo produbljuje već postojeće tenzije i izaziva dodatni strah među stanovništvom. RFZO izražava duboku zabrinutost zbog ovog incidenta i zahteva od nadležnih institucija da preduzmu odgovarajuće mere kako bi se osigurala bezbednost zdravstvenih ustanova i pacijenata na Kosovu i Metohiji.
KBC Kosovska Mitrovica je jedna od najvećih zdravstvenih ustanova na severu Kosova i Metohije i pruža medicinsku pomoć velikom broju ljudi, bez obzira na etničku pripadnost. Upad specijalnih jedinica kosovske policije u ove prostorije predstavlja ne samo kršenje ljudskih prava već i direktan napad na zdravstveni sistem i poverenje građana u njega.
Reakcije na ovaj događaj stižu i od međunarodne zajednice. Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost, Žozep Borel, osudio je ovaj incident i istakao da se napadi na medicinske ustanove ne smeju tolerisati. On je pozvao sve strane na smirivanje tenzija i poštovanje prava svih pacijenata, bez obzira na političke okolnosti.
Očekuje se da će ovaj incident imati dalekosežne posledice po odnose između Srbije i Kosova, kao i po bezbednost i stabilnost regiona. Povećanje tenzija i nasilnih incidenata samo dodatno komplikuje već kompleksnu situaciju na Balkanu i smanjuje šanse za mirno rešenje problema.
RFZO, kao stručna i nezavisna institucija, apeluje na sve strane da se suzdrže od nasilja i da pronađu diplomatsko rešenje za eventualne sporove. Zdravlje građana treba biti na prvom mestu, bez obzira na političke, verske ili nacionalne razlike.
Ovaj incident ističe i problematiku bezbednosti zdravstvenih radnika širom sveta. Lekari, medicinske sestre i drugo osoblje svakodnevno rizikuju svoje živote kako bi pružili pomoć pacijentima, a njihova bezbednost je od vitalnog značaja za funkcionisanje zdravstvenog sistema. Napadi na zdravstvene ustanove predstavljaju ozbiljnu pretnju javnom zdravlju i moraju biti adekvatno sankcionisani.
Republički fond za zdravstveno osiguranje poziva sve relevantne institucije i organizacije da preduzmu hitne mere kako bi se osigurala bezbednost zdravstvenih ustanova i osoblja širom sveta. Zdravlje građana ne sme biti žrtvovano zbog političkih ili bezbednosnih interesa, već treba biti na prvom mestu u svakoj situaciji.
Očekuje se dalji razvoj situacije i reakcije međunarodne zajednice na ovaj incident. Bezbednost pacijenata i zdravstvenih radnika mora biti garantovana u svakoj situaciji, bez obzira na političke ili druge motive.strasnego iranskog režima.
S obzirom na situaciju na terenu, RFZO nastavlja da prati razvoj događaja i pruža podršku zdravstvenim ustanovama na Kosovu i Metohiji. Direktorka RFZO izražava solidarnost sa zdravstvenim radnicima koji svakodnevno rade u teškim uslovima i poziva sve da se zajedno bore protiv nasilja i kršenja osnovnih ljudskih prava.