Globalna potrošnja fosilnih goriva i emisije energije dostigli su rekordne vrijednosti u 2023. godini, pokazuje izvještaj Statističkog pregleda svjetske energije objavljen u četvrtak. Iako se udeo fosilnih goriva u globalnom energetskom miksu blago smanjio tokom godine, rastuća potražnja za fosilnim gorivima može biti prepreka za prelazak na energiju s nižim emisijama CO2. Prošla godina bila je prva puna godina preusmjeravanja ruske energije s Zapada nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine, kao i prva puna godina bez velikih ograničenja kretanja zbog pandemije COVID-19.
Ukupna globalna potrošnja primarne energije dosegnula je najvišu razinu od 620 eksadžula, a emisije su prvi put premašile 40 metričkih gigatona CO2. Unatoč postizanju novog rekorda u doprinosu obnovljivih izvora energije, globalna potražnja za energijom znači da je udio fosilnih goriva ostao gotovo nepromijenjen. Istovremeno, promijenili su se trendovi u uporabi fosilnih goriva u različitim regijama, pa je u Evropi udio energije iz fosilnih goriva pao ispod 70 posto po prvi put od industrijske revolucije.
U naprednim ekonomijama, primjećuju se znakovi da potražnja za fosilnim gorivima doseže vrhunac, za razliku od ekonomija na globalnom jugu u kojima ekonomski razvoj i poboljšanje kvalitete života potiču daljnji rast upotrebe fosilnih goriva. Fosilna goriva činila su gotovo sav rast potražnje u Indiji 2023. godine, dok je u Kini upotreba fosilnih goriva porasla za šest posto na novi maksimum. Međutim, Kina je također doprinijela više od polovine globalnog rasta u proizvodnji obnovljive energije prošle godine.
„Nadam se da će ovaj izvještaj pomoći vladama, svjetskim liderima i analitičarima da krenu unaprijed s jasnim pogledom na izazove koji su pred nama“, izjavio je Roman Debar iz konzultantske kuće Karni. Institut za energetiku, zajedno s konzultantskim kućama KPMG i Karni, objavio je godišnji izvještaj za 2023. godinu, preuzimajući tu dužnost od BP-a koji je od 1950-ih autor izvještaja. Fosilna goriva su činila gotovo sav rast potražnje u Indiji 2023. godine, navodi se u izvještaju, dok je u Kini upotreba fosilnih goriva porasla za šest posto na novi maksimum.“Izuzetno je što Kina dodaje više obnovljivih izvora energije nego svi ostali zajedno“, kazao je novinarima Simon Virli iz KPMG-a.