Upotreba fosilnih goriva dostigla novi rekord u 2023. godini

Stefan Nikolić avatar

Globalna potrošnja fosilnih goriva i emisije energije dostigli su rekordne vrijednosti u 2023. godini, pokazuje izvještaj Statističkog pregleda svjetske energije objavljen u četvrtak. Iako se udeo fosilnih goriva u globalnom energetskom miksu blago smanjio tokom godine, rastuća potražnja za fosilnim gorivima može biti prepreka za prelazak na energiju s nižim emisijama CO2. Prošla godina bila je prva puna godina preusmjeravanja ruske energije s Zapada nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine, kao i prva puna godina bez velikih ograničenja kretanja zbog pandemije COVID-19.

Ukupna globalna potrošnja primarne energije dosegnula je najvišu razinu od 620 eksadžula, a emisije su prvi put premašile 40 metričkih gigatona CO2. Unatoč postizanju novog rekorda u doprinosu obnovljivih izvora energije, globalna potražnja za energijom znači da je udio fosilnih goriva ostao gotovo nepromijenjen. Istovremeno, promijenili su se trendovi u uporabi fosilnih goriva u različitim regijama, pa je u Evropi udio energije iz fosilnih goriva pao ispod 70 posto po prvi put od industrijske revolucije.

U naprednim ekonomijama, primjećuju se znakovi da potražnja za fosilnim gorivima doseže vrhunac, za razliku od ekonomija na globalnom jugu u kojima ekonomski razvoj i poboljšanje kvalitete života potiču daljnji rast upotrebe fosilnih goriva. Fosilna goriva činila su gotovo sav rast potražnje u Indiji 2023. godine, dok je u Kini upotreba fosilnih goriva porasla za šest posto na novi maksimum. Međutim, Kina je također doprinijela više od polovine globalnog rasta u proizvodnji obnovljive energije prošle godine.

„Nadam se da će ovaj izvještaj pomoći vladama, svjetskim liderima i analitičarima da krenu unaprijed s jasnim pogledom na izazove koji su pred nama“, izjavio je Roman Debar iz konzultantske kuće Karni. Institut za energetiku, zajedno s konzultantskim kućama KPMG i Karni, objavio je godišnji izvještaj za 2023. godinu, preuzimajući tu dužnost od BP-a koji je od 1950-ih autor izvještaja. Fosilna goriva su činila gotovo sav rast potražnje u Indiji 2023. godine, navodi se u izvještaju, dok je u Kini upotreba fosilnih goriva porasla za šest posto na novi maksimum. “Izuzetno je što Kina dodaje više obnovljivih izvora energije nego svi ostali zajedno“, kazao je novinarima Simon Virli iz KPMG-a.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije