U poslednjih nekoliko dana, veliki broj građana Srbije dobio je sumnjive SMS poruke koje traže potvrdu adrese za preuzimanje pošiljki od Pošte Srbije, kao i ostavljanje podataka o bankovnom računu. Bojana Nikolić, direktorka Funkcije usluga i prodaje u Pošti Srbije, upozorila je da su ove poruke potencijalno prevarne. Ona je istakla da Pošta Srbije nikada ne traži lične podatke putem poruka.
Nikolić je za Tanjug izjavila da Pošta koristi isključivo zvanične i verifikovane alate za slanje poruka, naglašavajući da korisnici ne bi trebali da klikću na linkove koji traže unos ličnih podataka. „Pošta ne komunicira sa građanima na način da traži informacije o njihovim bankovnim računima ili ličnim podacima“, dodala je.
U slučaju sumnje u legitimnost poruke, građani mogu kontaktirati kontakt centar Pošte Srbije. Ovaj centar radi od 8 do 20 časova radnim danima, te od 8 do 15 časova subotom i nedeljom. Operateri će im pomoći da utvrde da li je poruka prevarna.
Jovan Milosavljević iz Službe za informacionu bezbednost u Regulatornoj agenciji za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) naveo je da građani mogu prepoznati SMS prevare tako što se u porukama traži da kliknu na link i unesu lične ili finansijske podatke. „Važno je napomenuti da Pošta Srbije nikada ne zahteva online plaćanja, već se plaća isključivo po pouzeću“, rekao je Milosavljević.
On je takođe ukazao na znakove koji mogu ukazivati na prevaru, kao što su pravopisne greške i mešanje pisama, kao i poruke koje dolaze sa nepoznatih brojeva. Ukoliko građani koriste online servise, savetuju se da provere politiku privatnosti i da li institucija nudi opciju online plaćanja.
„Ukoliko neko traži unos ličnih podataka, obavezno treba biti oprezan i proveriti da li je to zaista potrebno“, dodao je on. Milosavljević je naglasio da su svi podaci koji postoje u sistemima banaka i Pošte Srbije već u njihovim bazama korisnika, te da nikada ne traže dodatne informacije.
Kao dodatni savet, upozorio je da klik na link u prevarnoj SMS poruci može biti opasan jer upućuje na lažni sajt gde se traže lični podaci. Napadači mogu doći do brojeva telefona kroz različite baze podataka, a građani često ostavljaju svoje podatke prilikom korišćenja raznih usluga.
„Svako od nas može ostaviti svoj broj telefona na više mesta, bilo da je reč o dostavi hrane ili kupovini u marketu. Treba biti veoma obazriv prilikom ostavljanja podataka“, zaključio je Milosavljević.
U svetlu ovih informacija, građani se pozivaju na oprez i da budu svesni mogućih prevara, posebno u digitalnom okruženju. Pošta Srbije i relevantne institucije rade na zaštiti korisnika i usmeravaju ih da se informišu o sigurnim načinima komunikacije i transakcija. Uvek je bolje proveriti informacije direktno sa zvaničnim izvorima nego deliti lične podatke na osnovu sumnjivih poruka.
S obzirom na sve prisutnije prevare, važno je edukovati se i biti svestan potencijalnih rizika, jer je zaštita ličnih podataka od izuzetnog značaja u današnjem digitalnom svetu.