Uvođenje obnovljivih izvora energije u sektor daljinskog grejanja važan cilj

Branko Simić аватар

Milan Macura, koji obavlja dužnost direktora Uprave za finansiranje i podsticanje energetske efikasnosti Ministarstva rudarstva i energetike, istaknuo je važnost uvođenja obnovljivih izvora energije u sektor daljinskog grejanja kao ključnog cilja države u procesu energetske tranzicije. Na panel diskusiji pod nazivom „Zelena energetika – za održiviju budućnost“, Macura je naglasio da je neophodno razmišljati o proizvodnji toplotne energije pored električne kako bi se postigla održiva energetika i smanjilo zagađenje.

Ministarstvo rudarstva i energetike, u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, sprovodi projekat uvođenja obnovljivih izvora energije u deset toplana, čija vrednost iznosi 40,5 miliona evra. Kao primeri konkretnih akcija, Macura je naveo da će toplana u Bogatiću preći na korišćenje geotermalne energije umesto uglja, da se u Kruševcu uvode toplotne pumpe i recikliranje otpadne vode iz prečistača, te da će poslednja kotlarnica koja koristi ugalj u Novom Pazaru biti zatvorena.

Ove inicijative su deo šire strategije za unapređenje energetske efikasnosti i smanjenje upotrebe fosilnih goriva u sektoru daljinskog grejanja. Korišćenje obnovljivih izvora energije poput geotermalne energije, toplotnih pumpi i recikliranja otpadne vode, pozitivno će doprineti smanjenju emisija štetnih gasova i promociji čistih energetskih rešenja za održivu budućnost.

Osim što će doprineti smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu, ovi projekti će stvoriti i nova radna mesta i unaprediti energetsku sigurnost. Uvođenje obnovljivih izvora energije u sektor daljinskog grejanja takođe će omogućiti smanjenje troškova za potrošače, jer će energetska efikasnost biti veća, a zavisnost od skupih fosilnih goriva će se smanjiti.

Ministarstvo rudarstva i energetike nastavlja sa implementacijom mera i projekata koji podržavaju održivi razvoj energetskog sektora i jačaju energetsku efikasnost u skladu sa evropskim standardima i ciljevima. Pored toga, planirane su i dodatne akcije za podsticanje korišćenja obnovljivih izvora energije u drugim sektorima, kako bi se postigla transformacija ka zelenoj energetici i osigurala održiva budućnost za sve građane.

Učesnici panel diskusije su istakli važnost suradnje svih relevantnih aktera, uključujući vladu, privatni sektor, akademske institucije i građane, u ostvarivanju ciljeva održive energetike. Potrebno je kontinuirano ulagati u istraživanja i inovacije kako bismo stvorili bolje tehnološke i ekonomske uslove za prelazak na obnovljive izvore energije i postizanje energetske efikasnosti.

Nadležne institucije i organizacije su ohrabrene da nastave sa implementacijom strategija i projekata koji podržavaju prelazak na zelenu energetiku, jer je to ključno za zaštitu okoline, smanjenje zagađenja i osiguranje održive budućnosti za sve generacije. Kroz zajedničke napore i saradnju, možemo postići pozitivne promene u energetskom sektoru i doprineti globalnim naporima za borbu protiv klimatskih promena.

Sve zemlje i društvene zajednice su pozvane da preduzmu konkretne akcije kako bi doprineli smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte i podržali tranziciju ka održivijem, čistijem i efikasnijem energetskom sistemu. Uvođenje obnovljivih izvora energije u sektor daljinskog grejanja je samo jedan korak u tom pravcu, ali je važan i neophodan za postizanje ciljeva održive razvojne politike.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije