Vakcina i za borbu protiv infekcija i raka

Stefan Nikolić аватар

Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ uključen je u projekt proizvodnje vakcina na osnovu mRNK tehnologije, zajedno sa desetak svetskih kompanija. Direktor Instituta, Luka Dragačević, ističe da će sva neophodna oprema stići narednih meseci, a očekuje se da mRNK tehnologija promeni budućnost medicine. Institut „Torlak“ je deo ovog projekta i nedavno je potpisao ugovor sa Svetskom zdravstvenom organizacijom vredan milion i po evra. Prošle godine je započeta obuka osoblja u Kejptaunu, SAD-u i Južnoj Koreji, a Dragačević ističe da će Institut dobiti opremu za najmodernija istraživanja.

mRNK tehnologija omogućava unošenje informacionog koda putem RNK, zbog čega se očekuje da će promeniti tok budućnosti medicine. Projekt obuhvata više od 60% svetske populacije, a Dragačević ističe da je „Torlak“ jedini državni institut u Evropi koji učestvuje u projektu razvoja mRNK tehnologije. Očekuje se da će ova tehnologija postati dominantna u medicini, a već sada su objavljena istraživanja o personalizovanoj mRNA vakcini protiv raka kože.

U sklopu „Torlaka“ se gradi najsavremeniji dijagnostički centar i laboratorija, koji će omogućiti uzimanje i obradu uzoraka na licu mesta. Takođe, Institut radi na modernizaciji trenutnih pogona i razvoju projekata za nove vakcine protiv tetanusa, difterije i pertusisa. Paralelno se sprovodi istraživanje o imunološkom statusu stanovništva za određene bolesti, u saradnji sa Institutom „Paster“.

Istraživanje će se sprovoditi od 13. do 24. maja, a građani se mogu prijaviti na mejl [email protected]. Uzimanje krvi i testiranje na vakcinalno-preventivne bolesti, poput malih boginja, rubeola, zauški, kovida i hepatitisa, biće besplatno i obuhvatiće sve starosne grupe, uključujući i decu. Očekuje se učešće oko 4.000 građana.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije