Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas pozdravio je najnoviji potez Sjedinjenih Američkih Država koji su uveli sankcije kompaniji koja stoji iza izgradnje ruskog gasovoda Nord Stream 2 u Europi i njenog izvršnog direktora, ali su odustali od sankcija radi nacionalnih interesa, navodi se u izvještaju State Departmenta koji je upućen Kongresu u srijedu.
U izvještaju se zaključuje da kompanija Nord Stream 2 AG i njen direktor Matthias Warnig, bliski suradnik ruskog predsjednika Vladimira Putina, obavljaju aktivnosti koje se mogu kažnjavati sankcijama, ali da je u nacionalnom interesu SAD-a odustati od tih sankcija.
Ruski Gazprom i europski partneri nastoje dovršiti projekt prijenosa plina do Europe ispod Baltičkog mora. Maas je izjavio novinarima da vidi ovaj potez kao konstruktivan korak i da ga raduje nastavak razgovora s partnerima u Washingtonu.
Osim toga, administracija Joea Bidena je uvela sankcije za četiri ruska broda i još četiri druga ruska subjekta. Ovaj potez dolazi u kontekstu napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije te ujedinjenih europskih partnera oko ovog projekta.
Nord Stream 2 je kontroverzan projekt koji je izazvao zabrinutost zbog energetske sigurnosti Europe i povećane ovisnosti o ruskom plinu. Sjedinjene Američke Države su ranije izrazile protivljenje ovom projektu, tvrdeći da bi on mogao ugroziti europsku sigurnost i koristiti Rusiju kao geopolitički alat.
Europski lideri pak tvrde da je Nord Stream 2 važan za sigurnu opskrbu plinom u Europi i da ne bi trebao biti politiziran. Međutim, protivljenje SAD-a projektu dovelo je do napetosti između transatlantskih saveznika.
Odluka SAD-a da odustane od sankcija u ovom trenutku može ukazivati na pokušaj jačanja suradnje s Njemačkom i EU te na traženje zajedničkog stajališta o energetskoj sigurnosti i odnosima s Rusijom.
Kako se situacija dalje razvija, ostaje za vidjeti kakav će biti daljnji razvoj odnosa između SAD-a, EU i Rusije te kakvu će ulogu imati Nord Stream 2 u budućim energetskim politikama Europe.