Više puta nije htela da dođe i svedoči

Goran Petrović avatar

Suđenje Ognjenu Dabetiću za ubistvo tranvestita Noe Milivojeva, koje se odvijalo u Višem sudu u Beogradu, odloženo je danas zbog izostanka ključnih svedoka. Dvojica policajaca, kao i Noina cimerka Marko Pavlović, koji je promenio ime u Ana Marija, nisu se pojavili na suđenju. Sudija Olivera Đurić je izdala nalog da se Marko Pavlović prinudno dovede u sud za sledeće ročište, zakazano za maj.

Ovo nije prvi put da se Pavlović nije pojavio na suđenju. Prethodno je već bio novčano kažnjen sa 100.000 dinara zbog izostanka, a sada je sud odlučio da preduzme drastičnije mere kako bi osigurao njegovu prisutnost. Policija će biti zadužena za njegovo prinudno dovođenje, što ukazuje na ozbiljnost situacije i važnost njegovog svedočenja u ovom slučaju.

Ubistvo Noe Milivojeva, koje se dogodilo pre nekoliko meseci, izazvalo je veliku pažnju javnosti i medija. Ovaj slučaj je otvorio mnoge debate o položaju LGBTQ+ osoba u društvu, kao i o nasilju koje se često dešava prema njima. Noa Milivojev, poznat kao tranvestit, bio je voljen u svojoj zajednici, a njegovo ubistvo je potreslo mnoge.

Tokom suđenja, koje je privuklo veliku pažnju, očekivalo se da će svedoci dati ključne informacije koje bi mogle pomoći u razjašnjavanju okolnosti ubistva. Policajci su bili pozvani da svedoče o svojim saznanjima i istragama koje su sprovedene nakon zločina. Njihova izjava je od velike važnosti za slučaj, jer može pružiti uvid u to kako su se događaji odigrali i koje su informacije prikupljene tokom istrage.

Marko Pavlović, kao Noina cimerka, takođe ima ključne informacije o njihovom zajedničkom životu, kao i o mogućim motivima koji su doveli do ubistva. Njegovo svedočenje se smatra neophodnim za razumevanje dinamike između Noe i Ognjena Dabetića, optuženog za zločin.

Zakonodavne promene u Srbiji u poslednjim godinama su se fokusirale na poboljšanje prava LGBTQ+ osoba, ali su mnogi i dalje zabrinuti zbog nasilja i diskriminacije. Ovaj slučaj je još jedan u nizu incidenata koji ukazuju na potrebu za dodatnim obrazovanjem i svesti o pitanjima koja se tiču LGBTQ+ zajednice.

Osim što je suđenje odloženo zbog izostanka svedoka, ono takođe ukazuje na šire društvene probleme. Mnogi u zajednici smatraju da je potrebno više zaštite i podrške za osobe koje se identifikuju kao LGBTQ+. U poslednje vreme, javnost je sve više uključena u rasprave o nasilju nad ovom zajednicom, a mnogi su pozvali na akciju kako bi se osiguralo da se ovakvi incidenti ne ponove.

Na suđenju, sudija Đurić je naglasila važnost prisustva svih svedoka i potrebu da se čuje svaki glas koji može doprineti razumevanju slučaja. Očekuje se da će naredno suđenje biti ključno za dalji tok procesa i donošenje presude.

Pored samog suđenja, mediji i aktivisti nastavljaju da prate situaciju i pružaju podršku Noinoj porodici i prijateljima. Njihovo stradanje je potreslo mnoge, a njihova borba za pravdu će, nadamo se, dovesti do promena u društvu i osigurati da se ovakvi slučajevi više ne ponavljaju.

U zaključku, suđenje Ognjenu Dabetiću je još jedan podsetnik na to koliko je važno boriti se protiv nasilja i diskriminacije, kao i pružiti podršku onima koji su pogođeni ovim zločinima. Svaki glas i svaki svedok su važni u borbi za pravdu.

Goran Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije