Volkswagen upozorava na odmazdu Kineza

Stefan Nikolić аватар

Njemačka protiv dodatnih carina EU na kineska električna vozila, ali carine ipak izglasane

Njemačka je glasala protiv dodatnih carina EU na kineska električna vozila, odnosno na vozila koja se proizvode u Kini, ali su carine ipak izglasane. Sada generalni direktor Volkswagen grupe, Oliver Blume, upozorava na moguću odmazdu ukoliko Kina kazni njemačke brendove i uvede dodatne carine na automobile evropske proizvodnje.

„Ukoliko do toga dođe, suočili bismo se sa značajnim problemima na kineskom tržištu. I zato smo jasno protiv takvih novih pravila“, rekao je Blume za Bild am Sonntag. Nekoliko brendova unutar VW grupe ima značajnu prodaju u Kini, uključujući Audi, Lamborghini, Porsche i Volkswagen. Uvođenje dodatnih carina na ove automobile moglo bi predstavljati udarac za njemačku autoindustriju koja već pati zbog krize.

Umjesto toga, Oliver Blume predlaže da kineski proizvođači koji ulažu u EU trebaju biti izuzeti od carina. Nakon što je EU privremeno uvela carine u julu, nekoliko kineskih automobilskih kompanija najavilo je planove za preseljenje fabrika u Evropu. Na primjer, BYD gradi fabriku u Mađarskoj, dok je Volvo, koji je u vlasništvu Kineza, u procesu premještanja proizvodnje električnog automobila EX30 u Gent, Belgija.

Kineski proizvođači pokušavaju izbjeći carine i ostati konkurentni na evropskom tržištu, a Njemačka strahuje od mogućih posljedica koje bi mogle nastati zbog uvođenja dodatnih carina od strane Kine. Situacija je zabrinjavajuća za njemačku autoindustriju koja već prolazi kroz tešku fazu zbog pandemije koronavirusa i opadanja potražnje za automobilima.

U međuvremenu, EU će nastaviti s provođenjem carina na kineska električna vozila, unatoč protivljenju Njemačke. Kina je najveći svjetski proizvođač električnih vozila, a ove nove carine mogle bi imati negativan utjecaj na trgovinske odnose između Kine i EU.

Njemačka će nastaviti lobirati protiv dodatnih carina na kineska električna vozila i nastojati osigurati stabilnost na tržištu automobila. S obzirom na značajnu prodaju njemačkih brendova u Kini, mogući udar na njemačku autoindustriju bio bi ozbiljan, stoga je važno pronaći rješenje koje će biti prihvatljivo za sve strane u ovom sporu.

U međuvremenu, kineski proizvođači nastavljaju s razvojem i proizvodnjom električnih vozila te pokušavaju pronaći alternativna rješenja kako bi izbjegli negativne posljedice uvođenja dodatnih carina na njihove proizvode. Trgovinski spor između Kine i EU može imati dugoročne posljedice na svjetsku trgovinu, stoga je važno pronaći održivo rješenje koje će zadovoljiti obje strane.

Ukupno, situacija s dodatnim carinama na kineska električna vozila predstavlja složen trgovinski problem koji zahtijeva pažljivo sagledavanje i razmatranje svih mogućih posljedica. Njemačka autoindustrija, kao i kineski proizvođači, suočavaju se s izazovima i neizvjesnostima na tržištu, stoga je važno pronaći kompromisno rješenje koje će osigurati stabilnost i održivost u industriji automobila.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije