WhatsApp je nedavno uvela niz poboljšanja na svojoj platformi kako bi postala konkurentnija drugim popularnim platformama za video pozive kao što su Zoom, FaceTime i Google Meet.
Jedna od najnovijih funkcija je dijeljenje ekrana, što je korisno za zajedničko gledanje video zapisa ili dijeljenje sadržaja koji nije lako podijeliti na druge načine. Takođe je omogućeno i dijeljenje zvuka, što olakšava razgovor dok gledate tuđi ekran.
Druga velika promjena je povećanje broja učesnika na video pozivima sa prethodnih osam na sada 32 osobe. Ovo je značajno povećanje koje će olakšati veće sastanke i grupne razgovore. Ograničenje od osam osoba prvi put je uvedeno 2020. godine tokom pandemije.
Još jedno poboljšanje je isticanje govornika tokom grupnih poziva. Ova funkcija pomaže učesnicima da lakše prepoznaju ko trenutno govori tako što će se osoba koja je na redu za govor pojaviti na početku reda sa istaknutom slikom.
WhatsApp je također prešao na korištenje MLow kodeka za kompresiju zvuka tokom poziva. Nova kompresija trebala bi smanjiti buku i poništavanje eha, što će biti korisno u bučnim okruženjima. Takođe, video pozivi će se prenositi u višoj rezoluciji ako je vaša mreža dovoljno brza da podrži ovu promjenu.
Ova ažuriranja su dio nastojanja WhatsAppa da ostane relevantna i konkurentna na tržištu platformi za video pozive, koja je postala vrlo zasićena tokom pandemije kada su ljudi bili prisiljeni na rad od kuće i ograničene su bile mogućnosti za fizičke sastanke.
WhatsApp, koji je u vlasništvu kompanije Meta koja je nedavno promenila ime iz Facebooka, koristi jezgro iste tehnologije kao i Facebook Messenger, što omogućava integraciju ovih obe plataformi. Ovo može biti korisno za korisnike koji već koriste Facebook kao primarnu platformu za komunikaciju.
S obzirom na sve ove novosti, korisnici WhatsAppa mogu očekivati bolje iskustvo tokom video poziva i veće mogućnosti za komunikaciju sa većim brojem ljudi. Ova ažuriranja su dobrodošla, pogotovo u vremenu kada su virtuelni sastanci postali neizbježan dio svakodnevnog života.
WhatsApp je jedna od najpopularnijih platformi za komunikaciju širom svijeta sa preko 2 milijarde korisnika, što je čini jednom od najjačih konkurenata na tržištu. Sa ovim novim poboljšanjima, WhatsApp pokušava ojačati svoju poziciju i privući nove korisnike koji traže sigurnu i pouzdanu platformu za komunikaciju sa svojim kolegama, prijateljima i porodicom.
Konačno, WhatsApp korisnici mogu očekivati još više poboljšanja u budućnosti kako bi ovaj servis ostao konkurentan na sve zahtjevnijem tržištu online komunikacije. Sve ove promjene su dobar korak naprijed za platformu, ali vreme će pokazati kako će se korisnici odazvati na ove novosti.