Najmanje šest eksplozivnih naprava korišteno je za diverziju krakova gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“, prema nemačkim medijima koji se pozivaju na sudska dokumenta. Prema informacijama, na četiri kraka ovih gasovoda postavljeno je najmanje šest eksplozivnih naprava, što je otkriveno kroz mesta oštećenja cevi koje su pronađene od strane švedskih stručnjaka. Prethodno se pretpostavljalo da su korištene četiri bombe u diverziji. Uništenje gasovoda dogodilo se 26. septembra 2022. godine na tri linije „Severnog toka“ i „Severnog toka 2“, koje nikada nisu bile puštene u rad. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da Moskva ne sumnja da je eksplozija „Severnog toka“ izvedena uz podršku Sjedinjenih Država. Generalno tužilaštvo Ruske Federacije pokrenulo je postupak za akt međunarodnog terorizma.
Prema informacijama iz sudske dokumentacije koja je procurila u javnost, najmanje šest eksplozivnih naprava korišteno je za diverziju krakova gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“. Ovo je otkriveno kroz mesta oštećenja cevi koje su pronašli švedski stručnjaci, a što ranije nije bilo poznato. Mediji su prethodno pretpostavljali da su korištene četiri bombe u diverziji, ali nova saznanja ukazuju na veći broj eksplozivnih naprava koje su izazvale oštećenja na gasovodima.
Uništenje gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“ dogodilo se 26. septembra 2022. godine, kada su zabeležena oštećenja na tri linije „Severnog toka“ i na nikada puštenom u rad „Severnom toku 2“. Švedski seizmolozi su zabeležili dve eksplozije duž trasa gasovoda, čime je potvrđeno da je diverzija izvedena korišćenjem eksplozivnih naprava. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da Moskva ne sumnja da je eksplozija „Severnog toka“ izvedena uz podršku Sjedinjenih Država, što je izazvalo zabrinutost u međunarodnim odnosima.
Generalno tužilaštvo Ruske Federacije pokrenulo je postupak za akt međunarodnog terorizma u vezi sa uništenjem gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“. Ova situacija izazvala je napetosti između Rusije i Sjedinjenih Država, jer se sumnja da je diverzija izvedena uz podršku američkih snaga. Međutim, detalji o mogućim osumnjičenima i motivima za ovaj napad još uvek nisu jasni, a istražne aktivnosti su u toku kako bi se identifikovali počinioci.
Ovo otkriće predstavlja ozbiljan bezbednosni izazov za operatere gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“, kao i za međunarodnu zajednicu koja se bori protiv terorizma i diverzija. Nemački mediji ističu da je potrebno preduzeti dodatne mere kako bi se osigurala sigurnost ovih vitalnih energetskih infrastruktura i sprečile buduće diverzije. Takođe, ističu se i potreba za saradnjom između različitih zemalja kako bi se delovalo preventivno i suzbili potencijalni teroristički napadi.
Situacija sa diverzijom gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“ nastavlja da izaziva zabrinutost u međunarodnoj zajednici, posebno u kontekstu napetih odnosa između Rusije i Sjedinjenih Država. Dok se istražne aktivnosti nastavljaju i pokušavaju identifikovati počinioci ovog napada, operateri gasovoda moraju preduzeti dodatne mere kako bi osigurali sigurnost svojih infrastruktura. Nadamo se da će međunarodna zajednica uspeti da se izbori sa ovim izazovom i spreči buduće diverzije koje mogu ugroziti energetsku sigurnost regiona.