Na nedavno održanom arhitektonsko-urbanističkom konkursu za područje Parka prijateljstva – Ušće i budućeg zdanja Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, izabrano je pobedničko rešenje koje je predložio arhitektonski studio MITarh d.o.o. iz Beograda. Pobedničko rešenje je nagrađeno sa 2,5 miliona dinara, dok su druga, treća nagrada iznosile 1,25 miliona dinara odnosno 625.000 dinara. Takođe, dodeljena su i dva otkupa nagrada od po 300.000 dinara.
Arhitektonski studio MITarh d.o.o. predložio je rešenje koje je osmislila tim sastavljen od akademika prof. Branislava Mitrovića, docenta dr Đorđa Alfirevića, Uroša Majstorovića, Dušana Grujovića i Dušana Međedovića. Njihovo rešenje se istaklo među konkurentima i zasluženo osvojilo prvo mesto na takmičenju.
Ova pobeda otvara vrata za realizaciju novog Prirodnjačkog muzeja, koji će biti vizuelno i arhitektonski atraktivan i doprineti kulturnoj sceni Beograda. Očekuje se da će izgradnja muzeja unaprediti turističku ponudu grada i privući posetioce iz različitih delova sveta.
Prirodnjački muzej igra važnu ulogu u očuvanju i proučavanju prirodnih nauka, a njegova renovacija i modernizacija će omogućiti bolje uslove za izlaganje i proučavanje eksponata. Nova zgrada muzeja će biti opremljena najsavremenijim tehnologijama i prostorima prilagođenim različitim uzrastima posetilaca.
Ušće Park, gde će se nalaziti ovaj muzej, je veoma važan za stanovnike Beograda kao omiljeno mesto za šetnju, rekreaciju i odmor. Ovaj projekat će dodatno unaprediti atraktivnost ovog dela grada i učiniti ga još privlačnijim za posetioce.
Pored nagrađenog rešenja, na konkursu su se pojavila brojna kreativna i inovativna rešenja koja su pružila uvid u različite perspektive i ideje o tome kako bi trebalo oblikovati prostor Ušće Parka i buduću zgradu Prirodnjačkog muzeja.
Svi učesnici su uložili mnogo truda i vremena u pripremu svojih predloga i doprineli raznovrsnosti i bogatstvu ideja koje su predstavljene na konkursu.
Ovaj konkurs je bio prilika za arhitekte, urbaniste, dizajnere i druge stručnjake iz oblasti arhitekture i urbanizma da pokažu svoje talente i kreativnost. Takmičenja ovog tipa su važna za razvoj arhitektonske scene i promociju novih ideja i pristupa u oblikovanju urbanog prostora.
Uz podršku Društva arhitekata Beograd, koji je organizovao ovaj konkurs, pružena je prilika za afirmaciju mladih talenata i promociju inovativnih arhitektonskih rešenja. Takvi događaji doprinose unapređenju kvaliteta života u gradu i stvaranju atraktivnih i funkcionalnih prostora za stanovnike i posetioce.
Realizacija pobedničkog rešenja za Park prijateljstva – Ušće i Prirodnjački muzej će zahtevati saradnju različitih stručnjaka i institucija, kao i angažovanje resursa i finansijskih sredstava. Međutim, očekuje se da će rezultati ovog projekta biti vredni uloženog truda i da će doprineti kulturnoj i turističkoj ponudi grada.
Beograd će dobiti modernu zgradu za Prirodnjački muzej koja će biti simbol njegove kulture i tradicije, ali i otvorna prema novim tehnologijama i savremenim pristupima u muzeološkoj praksi. Ovo će doprineti jačanju kulturne scene grada i privlačenju posetilaca koji su zainteresovani za prirodne nauke i kulturno nasleđe.
Ukratko, pobedničko rešenje na arhitektonsko-urbanističkom konkursu za Područje Parka prijateljstva – Ušće i budućeg zdanja Prirodnjačkog muzeja predstavlja korak napred ka stvaranju atraktivnog i funkcionalnog urbanog prostora u Beogradu. Ovaj projekat će doprineti unapređenju kulturne i turističke ponude grada, kao i stvaranju novih prostora za edukaciju, rekreaciju i društvene aktivnosti.
S obzirom na značaj ovog projekta za razvoj grada, očekuje se podrška institucija i javnosti kako bi se što pre otpočela realizacija pobedničkog rešenja i omogućila izgradnja novog Prirodnjačkog muzeja i oblikovanje prostora Parka prijateljstva – Ušće u skladu sa najboljim arhitektonskim i urbanističkim standardima.