U Srbiji se planira zamena 80% analognih električnih brojila za pametna do kraja decenije, što će omogućiti građanima i privredi mogućnost uštede električne energije, praćenje potrošnje u realnom vremenu i obezbediti bezbednost prikupljenih podataka.
Ministar energetike Srbije najavio je planove za modernizaciju energetskog sektora zemlje kroz zamenu analognih električnih brojila za pametna brojila. Do kraja decenije, 80% analognih brojila trebalo bi biti zamenjeno za pametna, što će omogućiti građanima i privredi da bolje kontrolišu svoju potrošnju električne energije.
Pametna brojila omogućavaju praćenje potrošnje električne energije u realnom vremenu, što omogućava korisnicima da bolje upravljaju svojom potrošnjom i smanje troškove. Takođe, pametna brojila omogućavaju i daljinsko očitavanje stanja brojila, što će olakšati proces očitavanja potrošnje i eliminisati potrebu za ručnim očitavanjem.
Osim toga, pametna brojila omogućavaju i veću bezbednost prikupljenih podataka o potrošnji električne energije. S obzirom na to da se podaci o potrošnji šalju digitalno, postoji manje mogućnosti za greške ili manipulaciju podacima.
Pored toga, zamena analognih brojila za pametna doprineće i modernizaciji energetskog sektora Srbije, čime će se povećati efikasnost i pouzdanost distribucije električne energije. Ovo će omogućiti bolje iskorišćenje resursa i smanjenje gubitaka u distribuciji električne energije.
Ministar energetike naglasio je da je modernizacija energetskog sektora važan korak ka ostvarenju energetske efikasnosti i održivog razvoja. Pametna brojila će omogućiti građanima i privredi da aktivno učestvuju u upravljanju svojom potrošnjom električne energije i doprinesu smanjenju emisije štetnih gasova u atmosferu.
Uvođenje pametnih brojila takođe će omogućiti i razvoj novih tehnologija i usluga u oblasti energetike, što će doprineti razvoju inovacija i konkurentnosti na tržištu. Takođe, očekuje se da će zamena analognih brojila za pametna doprineti stvaranju novih radnih mesta u oblasti energetike i informacionih tehnologija.
Uvođenje pametnih brojila u Srbiji deo je šireg trenda digitalizacije i modernizacije energetskih sistema širom sveta. Brojne zemlje već su uvele pametna brojila u svoje energetske sisteme kako bi poboljšale efikasnost, sigurnost i pouzdanost snabdevanja električnom energijom.
Uvođenje pametnih brojila u energetski sistem Srbije predstavlja važan korak ka ostvarenju energetske stabilnosti i održivog razvoja. Građani i privreda će imati mogućnost da bolje kontrolišu svoju potrošnju električne energije i smanje troškove, što će doprineti ekonomskom razvoju zemlje.
Uvođenje pametnih brojila u energetski sistem Srbije treba da omogući praćenje potrošnje električne energije u realnom vremenu i bolju kontrolu potrošnje. Time će se omogućiti bolja iskorišćenost resursa i veća efikasnost u upravljanju distribucijom električne energije.
Pametna brojila će omogućiti i veću bezbednost prikupljenih podataka o potrošnji električne energije, zahvaljujući digitalnom prenosu podataka. To će doprineti smanjenju mogućnosti za greške ili manipulaciju podacima o potrošnji električne energije.
Uvođenje pametnih brojila u energetski sistem Srbije deo je šireg trenda digitalizacije i modernizacije energetskih sistema širom sveta. Brojne zemlje već su uvele pametna brojila u svoje energetske sisteme kako bi poboljšale efikasnost, sigurnost i pouzdanost snabdevanja električnom energijom.
Uvođenje pametnih brojila u energetski sistem Srbije predstavlja važan korak ka ostvarenju energetske stabilnosti i održivog razvoja. Građani i privreda će imati mogućnost da bolje kontrolišu svoju potrošnju električne energije i smanje troškove, što će doprineti ekonomskom razvoju zemlje.