Guverner Floride Ron Desantis potpisao je zakon kojim se djeci mlađoj od 14 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama. Takođe, za djecu uzrasta 14 i 15 godina traži se saglasnost roditelja kako bi koristili te platforme. Zakon takođe zahtjeva gašenje postojećih naloga djece mlađe od 14 godina, kao i djece stare 14 i 15 godina koji nemaju saglasnost roditelja.
Guverner je ranije uložio veto na predlog zakona kojim bi se svoj djeci mlađoj od 16 godina zabranilo korišćenje društvenih mreža, ali je u izmijenjenoj verziji roditeljima djece uzrasta 14 i 15 godina omogućeno davanje saglasnosti.
Pristalice zakona ističu da će ova mjera zaustaviti negativne posljedice korištenja društvenih medija na dobrobit djece, kao što su anksioznost, depresija i druge mentalne bolesti. Međutim, kritičari tvrde da zakon krši slobodu govora i da bi odluke o korištenju društvenih mreža trebale donositi roditelji, a ne država.
Prijedlog zakona ne navodi konkretne društvene medije, ali se odnosi na platforme koje promovišu beskonačno skrolovanje, prikazuju reakcije kao što su lajkovi, sadrže video-snimke sa automatskom reprodukcijom i imaju funkciju striminga i obavještenja.
Kompanija Meta, vlasnica Facebooka i Instagrama, protivi se usvajanju zakona jer smatraju da će ograničiti roditeljsku diskreciju. Saopštili su da podržavaju federalni zakon koji zahtijeva odobrenje roditelja prije preuzimanja aplikacija društvenih medija.
U martu 2023. godine Juta je postala prva američka savezna država koja je usvojila zakon koji reguliše pristup djece društvenim medijima.
Ovaj potez Floride i Jute dio je širih napora da se zaštiti djecu od potencijalno negativnih efekata korištenja društvenih medija. Mnogi roditelji su zabrinuti zbog toga kako će ova mreža uticati na mentalno zdravlje i dobrobit njihove djece.
Upravo zbog toga su podrška i kritike zakona podijeljene. Dok jedni smatraju da je ovo odličan korak ka zaštiti djece, drugi se protive jer smatraju da bi roditelji trebali imati kontrolu nad tim odlukama.
Ovaj zakon je potaknuo raspravu o ulozi države i roditelja u regulisanju korištenja društvenih medija kod djece. Iako je važno zaštititi djecu od potencijalnih opasnosti, isto tako je važno osigurati da njihova sloboda izražavanja ne bude ugrožena.
U svakom slučaju, ovo je samo početak rasprave o ovom važnom pitanju, a vjerovatno će biti mnogo dodatnih koraka i promjena u budućnosti. Važno je da roditelji budu informisani o potencijalnim rizicima i štetnim efektima društvenih medija kako bi mogli donijeti najbolje odluke za svoju djecu.