Evropska unija podržava proširenje prema Zapadnom Balkanu, a to je bila tema konferencije Prijatelja Zapadnog Balkana koja se održala danas u Ljubljani. Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak, izrazio je zadovoljstvo što je prisustvovao konferenciji koja je okupila bivše predsednike i druge visoke zvaničnike koji podržavaju proširenje EU na Zapadni Balkan.
“Zadovoljstvo je učestvovati na današnjoj konferenciji Prijatelja Zapadnog Balkana u Ljubljani koja okuplja iskusne donosioce politika i odluka iz regiona i šire. Odvajanje vremena za detaljnu diskusiju o budućnosti Balkana je veoma dobrodošlo i korisno“, napisao je Lajčak na svom nalogu na mreži X.
Pored Lajčaka, učesnici konferencije su bili bivši predsednik Slovenije i osnivač Instituta Prijatelja Zapadnog Balkana, Borut Pahor, bivša visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton, i predsednik Austrije Hajnc Fišer.
Proširenje EU na Zapadni Balkan je trenutno jedan od ključnih političkih ciljeva regiona, a podrška EU u ovom procesu je od velike važnosti. Konferencija je bila prilika da se diskutuje o napretku regiona ka evropskim integracijama, kao i o aktuelnim političkim dešavanjima i izazovima sa kojima se region suočava.
Očekuje se da će EU i dalje pružati podršku zemljama Zapadnog Balkana u njihovim reformskim procesima i putu ka članstvu u EU. Važno je da zemlje regiona nastave sa sprovođenjem neophodnih reformi kako bi se približile evropskim standardima i postale punopravne članice EU.
Lajčak je istakao da je dijalog između Beograda i Prištine ključan za stabilnost i prosperitet regiona, te da je EU spremna da nastavi da podržava ovaj proces. Važno je da obe strane pokažu političku volju i angažovanost u pronalaženju održivog rešenja za pitanje Kosova i normalizaciju odnosa.
Pored političkih tema, konferencija je bila prilika da se diskutuje o ekonomskoj saradnji i investicijama na Zapadnom Balkanu. Članstvo u EU bi omogućilo zemljama regiona pristup jedinstvenom tržištu, čime bi se stvorile nove mogućnosti za ekonomski razvoj i unapređenje životnog standarda građana.
EU je spremna da podrži ekonomske reforme i investicije na Zapadnom Balkanu kako bi se ojačala privreda i stvorili uslovi za dugoročni ekonomski rast. Očekuje se da će saradnja sa EU doprineti stvaranju stabilnijeg i prosperitetnijeg regiona, što će imati pozitivan uticaj na celu Evropu.
Konferencija Prijatelja Zapadnog Balkana je pokazala da postoji politička volja i spremnost da se region približi EU. Važno je da se nastavi sa reformama i jačanjem institucija kako bi se ojačala demokratija, vladavina prava i borba protiv korupcije.
Evropska perspektiva je važna za stabilnost i prosperitet Zapadnog Balkana, te je podrška EU ključna u ovom procesu. Važno je da zemlje regiona nastave sa sprovođenjem reformi i ispunjavanjem uslova za članstvo kako bi se što pre integrisale u EU i ostvarile sve benefite koje članstvo donosi.
Sve u svemu, konferencija je bila korisna prilika da se diskutuje o evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana i podršci EU u procesu proširenja. Očekuje se da će zemlje regiona nastaviti sa reformama i jačanjem saradnje sa EU kako bi što pre postale punopravne članice Unije.