Slovačka je primila pismo hrvatske vlade u kojem se nudi obezbeđivanje rute za dodatne isporuke nafte kroz Hrvatsku zbog smanjenog dotoka kroz Ukrajinu, ali nije jasno kako bi to funkcionisalo, izjavio je danas slovački ministar spoljnih poslova Juraj Blanar. „Po kojoj ceni? Kog kapaciteta? To danas niko ne zna“, rekao je Blanar, ponovivši da je Slovačka želela da Evropska komisija deluje prema Ukrajini kako bi u potpunosti obnovila dotok nafte iz Rusije, a da je, takođe, tražila drugo rešenje u slučaju da EK ne učini ništa, prenosi Rojters.
Hrvatski premijer Andrej Plenković juče je rekao da je poslao pismo mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, slovačkom premijeru Robertu Ficu i čelnicima Evropske komisije u kojem je izrazio spremnost Hrvatske i Jadranskog naftovoda da udovolje zahtevima za transport nafte u kapacitetu većem od 14 miliona tona godišnje, preneo je Jutarnji list.
Blanar je istakao da, iako su primili pismo od hrvatske vlade, još uvek nije jasno kako bi to funkcionisalo i na koje bi se uslove to odnosilo. Slovačka i druge zemlje regiona suočene su sa smanjenim dotokom nafte iz Rusije preko Ukrajine, zbog čega su morale pronaći alternativne rute snabdevanja.
Prema Plenkovićevim rečima, Hrvatska je spremna da obezbedi dovoljnu količinu nafte za svoje potrebe i potrebe drugih evropskih zemalja koje su pogođene ovim problemom. On ističe da je spremnost Hrvatske da sarađuje sa svojim susedima i Evropskom komisijom kako bi pronašli održiva rešenja za snabdevanje naftom.
Međutim, ostaje pitanje kako bi ova nova ruta za transport nafte kroz Hrvatsku mogla da funkcioniše i da li će ostale zemlje regiona prihvatiti ovaj predlog. Blanar naglašava da je potrebno precizirati cenu i kapacitet transporta nafte, kako bi se izbegli eventualni problemi i nesporazumi u budućnosti.
Evropska komisija trenutno pregovara sa Ukrajinom o ponovnom uspostavljanju dotoka nafte iz Rusije preko njihove teritorije, ali se čini da će biti potrebno vreme da se reši ova situacija. U međuvremenu, zemlje koje su direktno pogođene tim problemom moraju pronaći alternativne rute snabdevanja kako bi održale svoju energetsku sigurnost.
Hrvatska je sa svojim ponudama za novu rutu transporta nafte preko njihove teritorije pokazala spremnost da se aktivno uključi u rešavanje ovog problema. Ostaje da se vidi kako će druge zemlje regiona reagovati na ove ponude i da li će biti postignut dogovor o novoj ruti za snabdevanje nafte.
Plenković je naglasio da je važno pronaći održiva rešenja za snabdevanje naftom kako bi se osigurala energetska sigurnost regiona. Sve zemlje su svesne značaja ovog pitanja i spremne su da sarađuju kako bi pronašle najbolje moguće rešenje.
U međuvremenu, Evropska komisija nastavlja svoje pregovore sa Ukrajinom kako bi obezbedila ponovno uspostavljanje dotoka nafte iz Rusije, ali je jasno da će biti potrebno vreme da se reši ova situacija. U tom kontekstu, ponude Hrvatske i drugih zemalja za alternativne rute snabdevanja nafte mogu biti od ključne važnosti za očuvanje energetske sigurnosti regiona.
Slovačka i ostale zemlje regiona moraju brzo reagovati na smanjeni dotok nafte iz Rusije kako bi sprečile eventualne problem sa snabdevanjem energentima. S obzirom na značaj ovog pitanja za celokupnu energetsku sigurnost regiona, saradnja i dogovor među zemljama su od ključnog značaja za rešavanje ovog problema u najkraćem mogućem roku.