Zalihe pale za 20 procenata

Jovana Kovačević аватар

Kazahstan, zemlja koja je najveći svetski proizvođač uranijuma, danas je najavila smanjenje svog cilja proizvodnje za 2025. godinu. Ovo smanjenje se događa zbog kašnjenja projekta i nedostatka sumporne kiseline koja je potrebna za pumpanje ovog radioaktivnog metala iz zemlje.

Državna kompanija Kazatomprom planira da proizvede između 25.000 i 26.500 tona uranijuma sledeće godine, što je manje u odnosu na prethodnu procenu proizvodnje koja je bila između 30.500 i 31.500 tona. Kazahstanske zalihe uranijuma su pale za 20 odsto u prvoj polovini godine na 6.132 tone, ali kompanija tvrdi da ipak ima dovoljno zaliha da ispuni svoje trenutne ugovorne obaveze do 2025. godine.

Cene uranijuma su se povećale više od trostruko u protekle četiri godine zbog očekivanja porasta potražnje za nuklearnim gorivom. Sjedinjene Američke Države, Japan i Francuska su među 22 zemlje koje su se obavezale da će do 2050. godine utrostručiti svoje kapacitete nuklearne energije.

Kazahstan je zemlja sa najvećim rezervama uranijuma na svetu, a Kazatomprom je najveći svetski proizvođač ovog radioaktivnog metala. Međutim, kašnjenja u projektima i nedostatak sumporne kiseline prave izazove u proizvodnji i utiču na ciljeve za budućnost.

Razlog za smanjenje ciljeva proizvodnje nije objavljen, ali se veruje da ovo može uticati na globalno tržište uranijuma i nuklearne energije. Potražnja za uranijumom je u porastu zbog rasta korišćenja nuklearne energije u mnogim zemljama širom sveta.

Kazahstan će morati da pronađe rešenje za probleme u proizvodnji uranijuma i da se prilagodi novim okolnostima na tržištu. Ovo može imati dugoročne posledice za zemlju i za globalnu ponudu nuklearnog goriva.

Kazatomprom će morati da radi na povećanju efikasnosti proizvodnje i da rešava tehničke probleme kako bi ostvario svoje ciljeve. Takođe, neophodno je da sarađuju sa drugim zemljama koje se bave proizvodnjom nuklearnog goriva kako bi se postigla stabilnost na tržištu.

Proizvodnja uranijuma je ključna za nuklearnu energiju i za obezbeđivanje svetske energetske sigurnosti. Kazahstan ima važnu ulogu u ovoj oblasti i mora da nalazi rešenja za nove izazove koji se pojavljuju.

Smanjenje ciljeva proizvodnje uranijuma u Kazahstanu može uticati na globalno tržište nuklearnog goriva i na razvoj nuklearne energetike u mnogim zemljama. Važno je da se pronađu rešenja za probleme u proizvodnji i da se obezbedi stabilnost na tržištu.

Kazahstan će morati da radi na poboljšanju svoje proizvodnje i da pronađe nove načine da ispuni svoje ciljeve. Ovo je važno za energetsku sigurnost zemlje i za budućnost nuklearne energetike u svetu.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije