Na kuli Smederevske tvrđave stoji natpis koji navodi da je tvrđava izgrađena 6938. godine, dok postoje i zapisi da se Kosovska bitka odigrala 6897. godine, te da je zakonik cara Dušana donet 6857. godine. Svi ovi podaci su vezani za stari srpski kalendar koji je korišćen od osnivanja države do prihvatanja julijanskog kalendara u 19. veku. Prema ovom kalendaru, trenutno nije 2024. godina, već 7532. godina od Velikog potopa, odnosno „postanka sveta 1. septembra 5508. godine pre rođenja Isusa“.
Srbi nisu bili jedini narod koji je koristio ovaj kalendar, već su ga koristili i Vizantijci, a u nekom trenutku i drugi narodi poput Jevreja, Kineza, muslimana i Mijanmara. Srpski kalendar se razlikuje po tome što godina ide pre meseca i dana, te ima samo dva godišnja doba – leto i zimu. Od vremena Svetog Save, ovaj kalendar je postao zvanični kalendar Srpske pravoslavne crkve i korišćen je za datiranje različitih događaja, dokumenata i spomenika kulture.
Najstariji sačuvani dokumenti koji koriste ovaj kalendar su Studenički tipik iz 1195. godine i Karejski tipik Svetog Save iz 1199. godine. Jasan dokaz korišćenja ovog kalendara je natpis na kuli Smederevske tvrđave koji datira iz 1430. godine. Nakon ovog perioda, Srbi su prešli na julijanski kalendar, a kasnije i na gregorijanski kalendar 1919. godine.
Ovaj prelazak na nove kalendare je otvorio „kalendarsko pitanje“ u Srbiji i pokrenuo rasprave koje traju i dan danas. Mnogi se pitaju zašto se i dalje koristi stari srpski kalendar, te zašto se ne prilagoditi modernim standardima. Međutim, za neke ljude tradicija i istorija su važnije od savremenih promena, pa se i dalje drže ovog starog kalendara. Smederevska tvrđava i dalje stoji kao podsetnik na vreme kada je ovaj kalendar bio u punoj upotrebi, čuvajući tako uspomenu na prošlost i tradiciju.