Korisnici Facebooka su postali meta prevare komercijalne mreže koja koristi lažne web stranice kako bi ukrala lične i finansijske podatke. Tim kompanije Recorded Future otkrio je kampanju prevare po imenu ERIAKOS još u aprilu ove godine, identifikujući je preko CDN mreže oss.eriakos[.]com. „Ovi prevarantski sajtovi su bili dostupni samo preko mobilnih uređaja i bili su postavljeni kao mamac kako bi izbegli automatske sisteme otkrivanja“, izjavili su iz kompanije. Ukupno je bilo 608 lažnih sajtova u mreži, a aktivnost je bila podeljena u nekoliko kratkih talasa.
Naročito značajna karakteristika ove sofisticirane kampanje bila je namera da se cilja samo korisnike mobilnih uređaja preko Facebook reklama koje su nudile razne popuste kako bi privukle korisnike na klik. Recorded Future je otkrio da je u jednom danu bilo čak 100 Meta oglasa koji su vodili ka lažnim web sajtovima. Ovi sajtovi i oglasi su uglavnom imitirali poznate e-trgovinske platforme i proizvođače električnih alata, nudeći lažne prodajne ponude za proizvode poznatih brendova. Jedan od ključnih mehanizama distribucije bila je upotreba lažnih komentara korisnika na Facebooku kako bi se privukle žrtve.
Ova kampanja nije jedini slučaj e-commerce prevare. U maju 2024. godine otkrivena je mreža od 75.000 lažnih online prodavnica pod nazivom BogusBazaar koja je zaradila više od 50 miliona dolara promovišući obuću i odeću poznatih brendova po niskim cenama.
Ovakve prevare su postale sve učestalije, a korisnici trebaju biti oprezni i izbegavati deljenje ličnih podataka na sumnjivim web stranicama. Kompanije kao što je Recorded Future rade na identifikaciji ovakvih mreža kako bi zaštitili korisnike od potencijalnih prevara.
Za više novosti pratite nas na Facebooku i Instagramu, kao i na našem sajtu.