Zašto su Srbima i dalje bliži Rusija i Kina od Evrope? Anketa širom regiona pokazala drastične razlike u stavovima

Stefan Nikolić аватар

Istraživanje Ipsosa pokazalo je da se geopolitički stavovi građana Srbije značajno razlikuju od stavova drugih građana Zapadnog Balkana. Skoro jedna trećina građana Srbije smatra da spoljnu politiku treba balansirati između Zapada i Rusije, dok druga trećina smatra da država treba da bude više naklonjena Rusiji, ali uz održavanje odnosa sa EU i Zapadom.

U većini građana Kosova i Metohije i Albanije prevladava mišljenje da treba ići pravcem EU, dok građani Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije nisu toliko sigurni, sa oko trećine naklonjenih EU.

Kada je reč o pristupanju EU, više od dve trećine stanovnika u regionu (bez Srbije) podržava pristupanje, dok je u Srbiji podrška tek 40 odsto, uz gotovo trećinu građana koji su protiv. Takođe, više od polovine građana u Srbiji ne veruje u ozbiljnost namera EU prema zemljama Zapadnog Balkana.

Kada je reč o saveznicima, većina građana Srbije smatra da im je najveći saveznik Rusija, dok u Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori prevladava mišljenje da je Srbija njihov najveći saveznik. Bosna i Hercegovina se najviše uzda u Tursku, a u Albaniji i na Kosovu Amerika.

Stavovi po pitanju pretnji takođe variraju, sa građanima Srbije koji smatraju da je Amerika najveća pretnja, u Severnoj Makedoniji Bugarska, kod Crne Gore podeljen stav, u Bosni i Hercegovini Amerika i Rusija, dok većina u Bosni i Hercegovini, na Kosovu i u Albaniji smatra da im je Srbija najveća pretnja.

Aleksandar Popov, kopredsednik Igmanske inicijative, ističe da evroskepticizam u Srbiji proizilazi iz dugog procesa pridruživanja EU i medijskih poruka koje stvaraju anti-evropsko i pro-rusko raspoloženje. Kao retka zemlja koja nije uvela sankcije Rusiji, Srbija se suočava sa kompleksnim geopolitičkim izazovima.

Stavovi građana Balkana prema EU, Rusiji i drugim državama pokazuju kompleksnu sliku geopolitičke situacije u regionu. Iako postoji podrška pridruživanju EU, mnogi građani izražavaju sumnju u njen pristupnost, dok se stavovi o saveznicima i pretnjama razlikuju po državama. Geopolitički stavovi i percepcije u regionu izazivaju duboku analizu i proučavanje kako bi se bolje razumela dinamika odnosa među zemljama Zapadnog Balkana.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije