Evropska unija kritizirala je danas odluku kosovskih vlasti o zatvaranju devet poštanskih ureda na sjeveru Kosova, nazivajući to jednostranim i nekoordiniranim potezom koji krši dogovore postignute u dijalogu između Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU.
Kako je dogovoreno u sporazumu o telekomunikacijama iz 2013. godine i u akcionom planu usaglašenom 2015. godine, obje strane su se složile da će pitanje poštanskih usluga biti raspravljano kasnije, priznajući da se ovo pitanje može riješiti samo kroz dijalog, istaknuto je u saopštenju iz Brisela.
EU je izjavila da je spremna da ovo pitanje uključi na dnevni red narednog sastanka u okviru dijaloga i očekuje da će strane razviti konstruktivne ideje koje bi mogle poslužiti kao osnova za rješenja.
Ova odluka kosovskih vlasti je izazvala zabrinutost među srpskim stanovništvom na sjeveru Kosova, koje je već izrazilo nezadovoljstvo zbog politike Prištine prema njima.
Srbija je također osudila ovaj potez, optužujući Prištinu za kršenje sporazuma i destabilizaciju regiona.
Dijalog između Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU ima za cilj normalizaciju odnosa između ove dvije strane i postizanje trajnog sporazuma koji će omogućiti stabilnost i prosperitet Balkana.
Nedavni incidenti poput zatvaranja poštanskih ureda samo su dodatno podigle tenzije između Beograda i Prištine, koje su već dugo u sukobu oko statusa Kosova.
EU je pozvala obje strane da se suzdrže od jednostranih poteza i da se vrate dijalogu kao jedinom putu ka mirnom rješenju ovog problema.
Očekuje se da će se na narednom sastanku u okviru dijaloga ovo pitanje razmatrati detaljnije i da će se tražiti rješenja koja će biti prihvatljiva za obje strane.
U međuvremenu, stanovnici sjevera Kosova se nadaju da će se situacija brzo smiriti i da će se poštanski uredi što prije ponovo otvoriti kako bi se normalizovao život u tom regionu.
Ovo nije prvi put da dolazi do problema između Beograda i Prištine, ali se nadamo da će se ovaj put uspjeti pronaći trajno rješenje koje će omogućiti mir i stabilnost na Balkanu.
Napetosti na Balkanu su već dugo prisutne, ali se nadamo da će dijalog između Beograda i Prištine uz podršku EU uspjeti da prevaziđe sve razlike i da će dovesti do trajnog mira i stabilnosti u regionu.
Sve strane trebaju pokazati spremnost za kompromis i dijalog kako bi se izbjegla daljnja eskalacija tenzija i kako bi se postigao sporazum koji će biti prihvatljiv za sve strane.
EU je spremna da pruži svu potrebnu podršku kako bi se postigao konačni sporazum koji će omogućiti normalan život svim stanovnicima Balkana i omogućiti stabilnost i prosperitet u regionu.