U zrenjaninskom Višem javnom tužilaštvu završena je istraga o ubistvu male devojčice S. K. iz Surčina, čiji je osumnjičeni nevenčani suprug T. H. iz istog mesta. Nakon završetka istrage, predložena je mera bezbednosti, obavezno psihijatrijsko lečenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi zatvorenog tipa za okrivljenog H.T., koji se nalazi u pritvoru. Navedeno je da H. T. nije izneo svoju odbranu pred tužiocem jer je veštačenjem utvrđeno da u vreme ubistva nije bio uračunljiv, te da nije sposoban za učešće u postupku zbog teškog duševnog oboljenja.
Devojčica S. K. ubijena je u februaru uveče u dvorištu porodične kuće u Bačkom Gradištu kod Bečeja, a ubrzo nakon ubistva uhapšen je njen nevenčani suprug T. H., koji je pokušao da pobegne. Prema navodima rođaka nesrećne žene, svađa koja je prethodila tragediji nastala je oko novca, jer je žena odbijala da daje pare svom nevenčanom suprugu koji je kritikovao što ulaže novac u porodičnu kuću u kojoj ne žive zajedno. Nakon verbalnog sukoba koji je trajao oko sat vremena, situacija se zaoštrila kada su izašli napolje u dvorište, gde je došlo do napada. H. T. je bio pod uticajem alkohola i narkotika, što je često dovodilo do sukoba između njega i njegove nevenčane supruge.
Nakon tragičnog događaja, osumnjičeni nevenčani suprug je priveden i dalje se nalazi u pritvoru, dok se čeka dalji tok postupka pred sudom. Tužilac Zoran Đuran je izjavio da je osumnjičeni proglašen neuračunljivim u vreme izvršenja krivičnog dela, te da će biti upućen na obavezno psihijatrijsko lečenje i zadržavanje u zdravstvenoj ustanovi zatvorenog tipa. Ova tragedija je potresla lokalnu zajednicu i ostavila veliku šok i nevericu među stanovnicima Surčina i Bačkog Gradišta.
Ovakvi slučajevi nasilja i tragičnih događaja suštinski ukazuju na potrebu veće pažnje i podrške zaštiti žrtava nasilja u porodici, ali i na važnost prevencije mentalnih poremećaja i problema sa zloupotrebom supstanci. Podizanje svesti o važnosti pravilnog lečenja i podrške za osobe sa duševnim bolestima može doprineti smanjenju rizika od nasilja i tragedija u porodičnom okruženju. Takođe, važno je raditi na edukaciji i podizanju svesti o značaju ravnoteže u partnerskim odnosima, kao i na pružanju podrške osobama koje su žrtve nasilja ili kojima je potrebna psihološka pomoć.
Ova tragična priča treba da nam bude podsetnik na važnost brige o mentalnom zdravlju i podršci osobama sa duševnim tegobama. Prevencija nasilja i tragedija u porodici zahteva zajednički rad svih institucija i društvenih grupa, kao i podršku zajednice za osobe koje su izložene bilo kakvom obliku nasilja. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurno i podržavajuće okruženje za sve članove društva.