Dvije nove studije sprovedene u Sjedinjenim Američkim Državama pokazale su da vozači često skreću pažnju sa vožnje na različite aktivnosti kada koriste sisteme pomoći kao što su Pilot Assist (Volvo) i Teslin autopilot. Iako se ovi sistemi reklamiraju kao način da se vožnja učini bezbednijom i prijatnijom, u praksi mnogi vozači umesto fokusiranja na vožnju koriste vreme za proveru telefona, jelo ili čak brijanje.
U prvoj studiji, 29 vozača koji su koristili Volvo Pilot Assist sistem tri godine bili su uključeni, dok je u drugoj studiji 14 vozača vozilo sa Teslinim autopilotom mesec dana. Rezultati obe studije pokazali su da vozači brzo prilagođavaju svoje ponašanje i počinju da se bave aktivnostima koje nisu povezane sa vožnjom.
Dejvid Harki, predsednik Instituta za bezbednost saobraćaja (IIHS), izjavio je da su obe studije potvrdile da vozači često gube fokus na vožnju kada koriste sisteme pomoći. Automobili redovno upozoravaju vozače da dodirnu volan kako bi sistem ostao aktivan, ali vozači su se brzo prilagodili ovim upozorenjima i zadržali svoje distrakcije.
Ovi rezultati ukazuju na potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se bolje razumelo kako vozači reaguju na sisteme pomoći i kako ih koristiti na bezbedniji način. Institucije za bezbednost saobraćaja i proizvođači automobila trebaju saraditi kako bi se osiguralo da ovi sistemi ne dovode do veće rizika prilikom vožnje.
U međuvremenu, vozači se savetuju da ostanu fokusirani na vožnju i da ne koriste sisteme pomoći kao zamenu za pažljivo i odgovorno upravljanje vozilom. Bez obzira na to koliko su napredni ovi sistemi, vozači su i dalje odgovorni za svoje ponašanje na putu i moraju se pridržavati saobraćajnih propisa kako bi očuvali bezbednost sebe i drugih učesnika u saobraćaju.
Ova istraživanja su korak napred ka boljem razumevanju uticaja sistema pomoći na vožnju i potiču dalje istraživanje i razvoj bezbednih tehnoloških rešenja za vozače. Kako tehnologija u automobilima napreduje, važno je da vozači ostanu svesni rizika od distrakcija i oduzimanja pažnje sa putem, te da se pridržavaju preporučenih saveta za sigurnu vožnju.
Institucije za bezbednost saobraćaja i proizvođači automobila trebaju zajedno raditi na osmišljavanju efikasnih mera kako bi se vozačima pružila podrška u korišćenju sistema pomoći na način koji neće ugroziti bezbednost na putevima. Sigurna vožnja treba da bude prioritet za sve učesnike u saobraćaju, a primena tehnologije treba da bude usmerena ka unapređenju, a ne remećenju pažnje vozača.
Kako se tehnološki napredak nastavlja, važno je da vozači budu edukovani o pravilnoj upotrebi sistema pomoći i o potencijalnim rizicima koji dolaze sa distrakcijom tokom vožnje. Bezbednost u saobraćaju je odgovornost svih nas, i rad zajedno ka smanjenju rizika koji dolaze sa upotrebom tehnologije u vožnji može pomoći u očuvanju života i bezbednosti na putevima.