Žetva će zbog vremenskih uslova ove godine poraniti 15 do 20 dana

Branko Simić аватар

Žetva u Srbiji ove godine će biti ranija nego prethodnih godina zbog vremenskih uslova, rekla je direktorka Udruženja „Žita Srbije“ Sunčica Savović na događaju „Dan žitara“ tokom Sajma poljoprivrede u Novom Sadu. Prosečan prinos pšenice će biti oko 4,7 do pet tona po hektaru, sa ukupnim rodom od oko tri miliona tona. Udruženje „Žita Srbije“ je organizovalo Dan žitara na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu, okupivši predstavnike država, stručnjake, naučnike, proizvođače, prerađivače i izvoznike.

Na ovom događaju se tradicionalno analiziraju izvozni rezultati prethodne godine, bilans najvažnijih ratarskih kultura, kao i procene prinosa i kvaliteta zrna u predstojećoj žetvi. Prema informacijama sa sajta Novosadskog sajma, očekuje se prosečan rod i prinos pšenice, što je rezultat povoljnih vremenskih uslova tokom ovogodišnje sezone.

Savović ističe da je ovogodišnja žetva veoma važna za srpsku poljoprivredu, posebno zbog očekivanog prosečnog prinosa pšenice. Nedavno su zabeležena neka oštećenja na usevima zbog vremenskih nepogoda, ali se očekuje da će većina useva ipak doneti solidne rezultate. Uz to, učesnici na Sajmu mogu uživati u brojnim predstavljanjima proizvoda, usluga i tehnologija u oblasti poljoprivrede i prerade hrane.

Napredak srpske poljoprivrede i izvoz žitarica su takođe važne teme na ovom skupu. Prošlogodišnji izvoz žitarica je bio dobar, ali ipak postoje izazovi u vezi sa konkurencijom na svetskom tržištu. Velika potražnja za srpskim žitaricama pokazuje da postoji potencijal za dalji rast izvoza i unapređenje proizvodnje.

„Dan žitara“ je prilika da se razmene iskustva i ideje među stručnjacima i proizvođačima, kao i da se promoviše srpska poljoprivreda na međunarodnom nivou. Ovaj događaj je važan ne samo za sektor žitarica, već i za celokupnu poljoprivrednu industriju u Srbiji.

Učesnici Sajma poljoprivrede imaju priliku da se upoznaju sa najnovijim dostignućima u oblasti poljoprivrede, kao i da steknu nova znanja i kontakte sa stručnjacima iz različitih zemalja. Osim toga, izložbe, predavanja i radionice su odlična prilika za proširenje poslovnih mogućnosti i unapređenje saradnje sa domaćim i stranim partnerima.

Tokom Sajma se mogu videti različite vrste opreme, mašina i tehnologija koje se koriste u poljoprivredi, kao i proizvodi od žitnih kultura, voća, povrća i drugih biljnih proizvoda. Posetioci imaju priliku da probaju lokalne proizvode i da se informišu o najnovijim trendovima u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije.

Sajam poljoprivrede je takođe prilika za promociju domaćih proizvođača i preduzetnika, kao i za razmenu iskustava i ideja sa stručnjacima iz drugih zemalja. Osim toga, ovaj događaj doprinosi jačanju saradnje između različitih sektora poljoprivrede i prerade hrane, što je od velikog značaja za dalji razvoj srpske poljoprivrede.

Na kraju događaja, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa najnovijim trendovima i dostignućima u oblasti poljoprivrede, kao i da razmene ideje i iskustva sa stručnjacima i proizvođačima iz drugih zemalja. Zaključci ovogodišnjeg događaja će sigurno doprineti daljem razvoju srpske poljoprivrede i unapređenju proizvodnje žitarica.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije