Znate li šta je „PETKA“? Srbija dobija najveću solarnu elektranu, a poznato je i kako će ona izgledati

Stefan Nikolić аватар

Najava izgradnje najveće solalrne elektrane u Srbiji

21.01.2022. • 16:00
Srbija Danas
Foto: Shutterstock

Srbija je odlučila da krene putem eksploatacije solarne energije kako bi povećala korišćenja obnovljivih izvora u proizvodnji električne energije. Najbolji uslovi za postavljanje solarnih panela su pronađeni u jugoistočnoj Srbiji, a očekuje se da će to biti najprivlačnije teritorije za investitore. U skladu sa ovim planom, Srbija će izgraditi solarnu elektranu pod imenom „Petka“, koja će biti najveća elektrana tog tipa u zemlji.

Solarna elektrana „Petka“ će se graditi na odlagalištu jalovine sa površinskog kopa Ćirikovac, locirana sa leve strane puta Požarevac-Kostolac. Trenutno je u toku tender za idejna rešenja izgradnje, a rok za dostavljanje ponuda je do 8. februara ove godine. Elektrana će biti snage 9,95 megavata, a na lokaciji će biti postavljeno 17.100 panela snage 650 vati i efikasnosti 20,9%.

Planirano je da se položaj solarnih panela fiksira, kako bi se izbeglo ručno podešavanje nagiba panela tokom godine, te će biti postavljeni pod uglom od 20 stepeni u odnosu na horizontalu. Čitava elektrana će imati distribuirani raspored transformatorskih stanica sa trafoima pojedinačne snage 1 MVA, invertora i transformatora, a biće korišćeno suvih transformatora koji nemaju negativan uticaj na životnu okolinu.

Ova solarna elektrana je korak Srbije ka globalnim ciljevima zaštite životne sredine, a takođe je odličan način za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte. Gradnja solarnih elektrana na deponijama pepela i šljake, ali i na napuštenim kopovima uglja je praksa koja se koristi širom sveta u okviru energetske tranzicije i dekabonizacije, odnosno prestanka korišćenja uglja i veće upotrebe obnovljivih izvora energije.

Do sada je u Srbiji izgrađeno 107 solarnih elektrana ukupne snage 8,82 MW, ali se očekuje da će interesovanje za izgradnju solarnih elektrana rasti iz godine u godinu. Takođe, solarni paneli su pogodni i za domaćinstva, gde se najčešće odlučuju za manje sisteme koji obezbeđuju toplu vodu, grejanje ili zadovoljavaju potrebe poljoprivrede.

Prema projekcijama Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine sa projekcijama do 2030. godine, postoji potencijal za obnovljive izvore energije u zemlji od 5,65 miliona toe godišnje, ali se trenutno iskorištava samo 2,06 miliona toe. Planirano je da se ova oblast dodatno razvije, a najbolji uslovi za postavljanje solarnih panela su u jugoistočnoj Srbiji, te se očekuje veliki investicioni bum u toj oblasti.

Ovaj projekat predstavlja važan korak za Srbiju u primeni čistih tehnologija i održivog razvoja, a takođe je u skladu sa svetskim ciljevima zaštite životne sredine i smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije