„ZOVITE POLICIJU, ZABILA SAM MUŽU SEKIRU U GLAVU“ Žena uletela u ambulantu kod Leskovca, lekari u šoku

Goran Petrović аватар

U zdravstvenu ambulantu u Pečenjevcu danas je oko 12:20 ušla žena od 55 godina i zatražila pomoć lekara, te je izjavila da je rano jutros svojoj supruzi zabila sekiru u glavu dok je spavao. Žena je iz sela Šarlince i do ambulante je došla pešice iz šume gde je šetala od 8 sati ujutro. U ambulanti je rekla da je morala da spasi sebe i svoju porodicu od supruga koji ju je maltretirao tridesettri godine. Njen suprug je preživeo napad i trenutno se nalazi u Opštoj bolnici Leskovac sa teškim telesnim povredama. Nezvanično se saznaje da je žena privedena na saslušanje u leskovačkoj policiji. Ovo je uzdrmalo lokalnu zajednicu i šokiralo zdravstvene radnike u ambulanti.

Ovakvi događaji su retki u našoj zemlji, ali kada se dese, izazivaju veliku pažnju javnosti i postavljaju pitanje o rastućem problemu porodičnog nasilja. Prema istraživanjima, porodično nasilje je prisutno u svim slojevima društva i pogađa sve starosne grupe. Nasilje u porodici može biti fizičko, emocionalno, seksualno ili ekonomsko i može imati ozbiljne posledice po zdravlje i dobrobit žrtve.

Za žene koje su izložene porodičnom nasilju, često je teško da pronađu pomoć i podršku. Strah od osude, osećaj krivice i stida mogu ih sprečiti da potraže pomoć, što ih čini ranjivima i izloženima ponovnom nasilju. Zbog toga je važno da društvo pruži sigurno i podržavajuće okruženje za žrtve porodičnog nasilja i osigura im pristup uslugama pomoći i zaštite.

U Srbiji postoji mreža institucija i organizacija koje pružaju podršku žrtvama porodičnog nasilja, poput sigurnih kuća, savetovališta, centara za socijalni rad i policije. Ove institucije rade na prevenciji nasilja, pružanju hitne pomoći žrtvama i njihovoj reintegraciji u društvo. Takođe, postoji i Nacionalna SOS linija za podršku ženama koje su žrtve nasilja, gde stručni savetnici pružaju emocionalnu podršku i informacije o pravima i uslugama dostupnim žrtvama.

Porodično nasilje je kompleksan problem koji zahteva sveobuhvatni pristup i saradnju svih relevantnih aktera, uključujući državne institucije, nevladine organizacije, medije i građane. Važno je podići svest javnosti o štetnosti porodičnog nasilja, destigmatizovati žrtve i podstaći ih da potraže pomoć. Takođe, potrebno je osigurati da zakoni i politike koje se odnose na porodično nasilje budu adekvatni i primenjeni u praksi, kako bi žrtve imale pristup pravdi i zaštiti.

U slučaju žene koja je pokušala da ubije svog supruga sekiru, važno je pružiti joj podršku i zaštititi je od eventualnih osveta i pretnji. Važno je i istražiti uzroke ovog događaja i adekvatno reagovati kako bi se sprečilo ponovno nasilje. Psihološka procena žene i njenog supruga, kao i porodična terapija mogu biti korisni za rešavanje problema porodičnog nasilja i promociju zdravih odnosa u porodici.

Porodično nasilje nije privatna stvar već društveni problem koji zahteva kolektivni odgovor. Svi smo odgovorni za sprečavanje nasilja i podršku žrtvama. Nasilje nije rešenje za sukobe i probleme u porodici, već dodatno pogoršava situaciju i nanosi štetu svim članovima porodice. Zato je važno prepoznati znake nasilja, reagovati na vreme i pružiti podršku žrtvama.

U završnoj rečenici, treba naglasiti važnost solidarnosti i empatije prema žrtvama porodičnog nasilja, te ih ohrabriti da potraže pomoć i zaštitu. Samo zajedno možemo stvoriti sigurno i podržavajuće okruženje za sve članove društva, bez straha od nasilja i diskriminacije. Ohrabrimo žrtve da progovore o svom iskustvu i pružimo im podršku u procesu ozdravljenja i osnaživanja. Nasilje nije rešenje, već problem koji moramo zajedno rešavati kako bismo živeli u sigurnom i poštovanju okruženju.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije