„ZOVU ME IZ CELOG SVETA I MOLE ZA DOGOVOR“ Tramp likuje nad svojim planom

Branko Simić avatar

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je siguran u svoj pristup uvođenju visokih carina zemljama širom sveta. Njegove izjave dolaze u trenutku kada se suočava sa kritikama i zabrinutošću međunarodne zajednice zbog takvih ekonomskih poteza. Na večeri Nacionalnog republikanskog kongresnog komiteta u Vašingtonu, Tramp je hvalio svoj plan o carinama, ističući da ga lideri mnogih zemalja kontaktiraju i mole za dogovor u vezi sa tarifama. Ova izjava, prenosi televizija Ej-Bi-Si njuz (ABC), dolazi u svetlu sve intenzivnijih trgovinskih tenzija.

Tramp je ponovio svoju tezu da su Sjedinjene Američke Države u prošlosti bile „opljačkane“ zbog stranih carina i da je njegov cilj da to zaustavi. Njegov pristup trgovinskoj politici se zasniva na ideji da je potrebno zaštititi američku ekonomiju i radna mesta, što je bio jedan od ključnih elemenata njegove predsedničke kampanje.

Nove carine, koje su stupile na snagu, uključuju drastične namete, kao što je carina od 104% na uvoz iz Kine. Pored Kine, Sjedinjene Američke Države su takođe uvele visoke carine na uvoz iz drugih zemalja. Na primer, carina od 46% na Vijetnam, 32% na Tajvan, 25% na Južnu Koreju, 24% na Japan, kao i 20% na sve zemlje Evropske unije. Ove mere su izazvale zabrinutost među trgovinskim partnerima SAD-a i mogle bi dovesti do osvetničkih mera.

Uprkos kritikama, Tramp se čini odlučnim da nastavi sa svojim planom, verujući da će visoke tarife na uvoz pomoći američkoj ekonomiji. Njegova administracija se oslanja na ideju da će ovakvi potezi podstaći domaću proizvodnju i smanjiti trgovinski deficit. Međutim, ekonomisti i analitičari upozoravaju da bi ovakve mere mogle imati negativne posledice, uključujući povećanje cena za potrošače i potencijalne gubitke radnih mesta u sektorima zavisnim od uvoza.

Međunarodna zajednica, uključujući Evropsku uniju, Kina, i druge zemlje, već razmatra mogućnost uvođenja kontramera. Mnogi lideri su izrazili zabrinutost zbog mogućih posledica koje bi ovakve carine mogle imati na globalnu ekonomiju. U ovom trenutku, trgovinski rat između SAD-a i Kine već traje više godina, a najnovije odluke Trampove administracije samo dodatno pogoršavaju situaciju.

Takođe, mnogi analitičari smatraju da bi ovi potezi mogli dovesti do destabilizacije tržišta i smanjenja globalne ekonomske aktivnosti. U tom kontekstu, stručnjaci upozoravaju da bi trgovinski rat mogao imati dugoročne posledice na globalnu ekonomiju, uključujući smanjenje rasta i povećanje inflacije.

Tramp je tokom svoje predsedničke kampanje često isticao potrebu za „Amerikom na prvom mestu“, a njegovi poslednji potezi u vezi sa carinama jasno pokazuju da se drži te filozofije. Njegova administracija veruje da će visoke tarife pomoći u zaštiti američkih radnika i industrija, ali mnogi se pitaju da li su ovakvi pristupi održivi na duže staze.

U svetlu ovih događaja, očigledno je da će trgovinske tenzije nastaviti da budu ključna tema u međunarodnim odnosima. Dok se Trampova administracija fokusira na jačanje domaće ekonomije, ostaje da se vidi kako će ostale zemlje reagovati na njegove poteze i kakve će posledice to imati na globalnu trgovinu.

U zaključku, Trampove odluke o uvođenju visokih carina predstavljaju značajan izazov ne samo za američku ekonomiju, već i za globalni trgovinski sistem. Vreme će pokazati da li će ove mere omogućiti postizanje željenih ciljeva ili će dovesti do daljih komplikacija i eskalacije trgovinskih sukoba.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije