Portparol Europske unije Peter Stano istaknuo je da Kosovo ima pravnu obvezu uspostaviti Zajednicu srpskih opština sa većinskim srpskim stanovništvom, te da je to obveza koju je i sama Priština prihvatila. Stano je naglasio da EU, zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama, smatra da je ovo prioritet koji mora biti sproveden bez odlaganja.
EU je jasno izrazila razočaranje što Kosovo nije podnelo nacrt statuta za ZSO. Stano je istakao da je EU pripremila poslednji nacrt nakon što Kosovo nije ispunilo svoju obavezu. Dodao je i da se radi na sastanku na visokom nivou Kosova i Srbije, ali da još nema datuma.
Stano se osvrnuo na pitanje kaznenih mera, navodeći da Kosovo nije ispunilo sve zahteve EU za ukidanje sankcija. Istakao je da su ove mere odgovor na seriju kontraproduktivnih koraka koje je preduzelo Kosovo, što je dovelo do ozbiljnog eskaliranja situacije. Stano je naglasio da, iako su neki koraci preduzeti, Kosovo je trebalo potpuno da ispuni uslove koje je EU postavila za ukidanje sankcija.
Kosovski mediji prenose da je EU uradila poslednji nacrt statuta za ZSO nakon što to Kosovo nije učinilo, i nije ispunilo obavezu. Uprkos brojnim pozivima iz EU i SAD, sa najvišeg nivoa. Nacrt su pripremili članovi EU uz aktivno učešće najpoznatijih međunarodnih pravnih stručnjaka, uzimajući u obzir najefikasnije modele sličnih udruženja unutar EU. U EU postoji preko 20 modela koji rade bez straha od autonomije ili podjela.
Kosovska vlada, koja je prošle nedelje održala redovnu sednicu, nije usvojila predloženi nacrt statuta ZSO, koji je uradila Evropska unija. Takvo ponašanje Prištine sada može da dovede do novih kaznenih mera Unije. EU i SAD jasno su stavili do znanja da kosovske vlasti znaju da je ovo pitanje prioritet i stavili su im na znanje ozbiljne posledice, ako to ne postignu na miran i diplomatski način.
Stano je istakao da su propusti Prištine u vezi sa ovim pitanjem naišli na negodovanje međunarodne zajednice i da to može da ima ozbiljne posledice po Kosovo, piše Kosovo Online.
Europska unija, zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama, ponavljala je da je uspostava ZSO obaveza koju je prihvatilo i samo Kosovo. Stano je naglasio da je Unija sačinila nacrt statuta za ZSO i da je bila spremna da ga prosledi kosovskim vlastima kako bi ga usvojile.
Međutim, iz nekih razloga do toga nije došlo, pa su se prešle granice tolerancije i zato je došlo do ovakvih reakcija Evropske unije. ZSO je predviđena Briselskim sporazumom, kojim su Beograd i Priština postigli dogovor 2013. o normalizaciji odnosa, a koja treba da bude formirana u skladu sa kosovskim zakonima, a status im bi trebao da se uređuje zakonom i imao bi izvršne, zakonodavne i sudbene nadležnosti u skladu sa kosovskim ustavom.
Sada se vodi „prazna priča“ jer je nacrt statuta trebalo da usvoji kosovska vlada, a zemlje Kvinte su lani postavile jasne rokove, koji su produžavani. Prištinske vlasti su se obavezale da će taj dokument izglasati do polovine juna. ZSO sa većinskim srpskim stanovništvom trebalo bi da predstavlja formu udruženog rada opština, a formiraće se u cilju rešavanja praktičnih izazova i problema sa kojima se Srbi na Kosovu suočavaju, poput lokalne uprave, obrazovanja, zdravstva, poštovanje prava na kulturu, jezik i pismo i druge lokalne funkcije vezane za ambiciju.
ZSO, koja je predviđena Briselskim sporazumom, trebala bi da bude vođena kosovskim zakonima, a njen statut treba da bude usvojen zakonom. Stano je naglasio da su ovo propusti Prištine, koji se nisu svideli međunarodnoj zajednici i da to može da ima ozbiljne posledice po Kosovo.