Zvaničnici osudili pretnje predsedniku Aleksandru Vučiću

Jovana Kovačević аватар

Državni zvaničnici i funkcioneri Srpske napredne stranke (SNS) oštro su osudili poziv na linč i ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, nakon što je na društvenoj mreži „Iks“ objavljena montirana fotografija na kojoj se prikazuje predsednik Republike sa omčom oko vrata. Premijer Srbije Miloš Vučević ocenio je te pretnje kao vrhunac političkog ludila, nazvavši ih bolesnima i agresivnima.

„Otvoreno, prikriveno, između redova, kako god da šalju poruke mržnje pokušavajući da oslabe ili ućutkaju najjačeg i najglasnijeg borca za Srbiju i sve njene građane, našeg predsednika Aleksandra Vučića, ovo što se dešava je vrhunac političkog ludila bolesne i agresivne opozicije“, naveo je Vučević na svom nalogu na Instagramu.

Osim Vučevića, osude su stigle i od drugih visokih funkcionera SNS-a, koji su istakli da su takvi pozivi na nasilje neprihvatljivi i da predstavljaju pretnju demokratskim vrednostima zemlje. Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin poručio je da će država uvek štititi predsednika Vučića od pretnji i napada.

Poziv na linč i ubistvo predsednika Vučića dolazi u trenutku kada se tenzije u Srbiji povećavaju zbog protesta koji traže ostavku aktuelne vlasti. Protesti su počeli nakon najave predsednika Vučića o uvođenju novih mera protiv koronavirusa, a organizatori tvrde da su mirni i da ne podržavaju nasilje.

Međutim, uprkos tvrdnjama organizatora, na protestima su viđeni i incidenti, poput napada na novinare i policiju. Opozicija tvrdi da su ti incidenti izazvani provokatorima koji ne pripadaju njihovim redovima.

Predsednik Vučić osudio je nasilje na protestima i pozvao demonstrante da se mirno izraze svoje nezadovoljstvo, ističući da će država dati punu podršku pravosuđu i policiji u istrazi svih incidenata koji su se dogodili.

U međuvremenu, nevladina organizacija za ljudska prava Amnesty International izrazila je zabrinutost zbog rasta političkog nasilja u Srbiji i pozvala vlasti da zaštite prava građana na mirne proteste i izražavanje mišljenja.

„Sloboda izražavanja i pravo na protest su temeljni principi demokratije i moraju biti zaštićeni u svim okolnostima“, saopštila je Amnesty International.

Reakcije na poziv na linč predsednika Vučića pokazuju duboku polarizaciju političke scene u Srbiji, gde su tenzije između vlasti i opozicije sve veće. Društvo je podeljeno oko pitanja ko je odgovoran za političku krizu i kako je rešiti.

Dok vlast tvrdi da su protesti izazvani opozicijom koja želi nasilnu promenu vlasti, opozicija tvrdi da su protesti izraz građanskog nezadovoljstva zbog lošeg upravljanja zemljom i ugrožavanja demokratskih vrednosti.

U tom kontekstu, poziv na linč predsednika Vučića predstavlja novi udarac za političku stabilnost zemlje i podseća na potrebu za dijalogom i pomirenjem među političkim akterima.

Predsednik Vučić najavio je da će podneti krivičnu prijavu protiv onih koji su objavili montiranu fotografiju sa omčom oko njegovog vrata, osudivši takvu vrstu pretnji kao nedopustive i opasne po bezbednost.

U međuvremenu, građani Srbije izražavaju zabrinutost zbog političke situacije u zemlji i traže odgovorne i odgovorne političke lidere koji će zemlju voditi ka stabilnosti i prosperitetu.

Uprkos teškoćama sa kojima se suočava, Srbija ima potencijal da postane moderna i demokratska država, ali to zahteva odgovornost i saradnju svih političkih aktera u interesu građana i budućnosti zemlje.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije