Danas je počelo suđenje Ljubomiru Romanovu (44) iz Obrenovca i članovima njegove porodice, koji se terete za pranje novca u iznosu od skoro 2,5 miliona evra, stečenih kriminalom, pretežno pljačkama u Velikoj Britaniji i Švajcarskoj. Suđenje je odloženo za 19. mart zbog obustave rada advokata. Na pripremnom ročištu, devetoro optuženih, među kojima su Romanova majka, brat, supruga, sinovi i snaje, izjavili su da nisu krivi, a širu odbranu će izneti na glavnom pretresu. Prvookrivljeni Romanov je u pritvoru, dok se ostali brane sa slobode.
Optužnica obuhvata, pored Ljubomira Romanova, i Milka Radosavljevića, Entonija Radosavljevića, Irenu Radosavljević, Lauru Radosavljević, Mirku Nikolić, Biljanu Radosavljević, Roberta Konovalova Radosavljevića i Cristijana Jovanovića. Optuženi se terete za udruživanje radi vršenja krivičnih dela, kao i za više krivičnih dela pranja novca i navođenja na overavanje neistinitog sadržaja. Navodno, braća Radosavljević su tokom razbojništava u Britaniji i Švajcarskoj došli do novca koji su potom ulagali u kupovinu luksuznih nekretnina u Beogradu i Obrenovcu, kao i u skupe automobile, nakit i satove, čime su u legalne novčane tokove ubacili najmanje 2.422.255 evra.
U dokumentu javnog tužilaštva za organizovani kriminal, pored velelepne kuće u Obrenovcu sa bazenom, navode se i nekoliko stanova u Beogradu, jedan od njih u „Beogradu na vodi“, kao i zgrada na Vračaru. Na dan donošenja naredbe o sprovođenju istrage, 20. decembra 2023. godine, javno tužilaštvo je blokiralo račune osumnjičenih i zabranilo raspolaganje nekretninama za koje se sumnja da su stečene od kriminalne delatnosti. Privremeno je oduzeto i nekoliko luksuznih vozila.
Advokat Šćekić, koji zastupa jednog od optuženih, tvrdi da su automobili koji su oduzeti pripadali rent-a-kar agenciji i da postoje priznanice i ugovori koji to dokazuju. Agencija sada traži povrat svojih vozila. U svojoj odbrani, članovi porodice Radosavljević ističu da nema reči o krivičnim delima, tvrdeći da su novac stekli legalno, radeći u Italiji skoro 40 godina, gde imaju firme i nekretnine.
Iako se u optužnici ne pominje pljačka kuće Tamare Eklston, mediji su pisali da se Romanov povezuje sa tim razbojništvom u Velikoj Britaniji. Eklstonova je navodno menjala vrednost ukradenog nakita zbog, kako se sumnja, osiguravajuće kuće. Skupocena narukvica nikada nije pronađena, a vlasnica je prvobitnu vrednost od 100 miliona evra „spustila“ na 26 miliona evra.
Branilac Romanova, advokat Aleksandar Šćekić, smatra da u slučaju porodice Radosavljević ne može postojati krivično delo pranja novca, tvrdeći da se radi o tekućoj potrošnji. Takođe, ukazuje na to da nije tačno da su opljačkali vile u Londonu, napominjući da su uhapšeni ljudi u Engleskoj zbog tog dela pušteni iz pritvora. Pominje se i da je oprano 250.000 švajcarskih franaka, za koje se sumnja da ih je Robert nelegalno stekao u toj zemlji, a švajcarski sud je oslobodio Roberta za to krivično delo.
Ovakve optužbe i postupci ukazuju na složenu igru između pravde i kriminala, gde se često prepliću legalni i ilegalni tokovi novca. Suđenje koje je u toku može imati dalekosežne posledice ne samo za optužene, već i za širu zajednicu, s obzirom na to da se bavi pitanjima organizovanog kriminala i pranja novca. U svakom slučaju, ovaj slučaj će svakako privući pažnju javnosti i podstaći rasprave o stanju sigurnosti i pravde u društvu.