Administracija SAD izuzela pametne telefone, računare, čipove iz recipročnih carina

Branko Simić avatar

Administracija predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa nedavno je donela odluku da izuzme pametne telefone, računare i drugu elektroniku iz svojih recipročnih carina koje su postavljene na uvoz iz Kine. Ova vest, koja je objavljena putem Blumberga, predstavlja značajnu promenu u politici carina SAD prema kineskim proizvodima.

Prema saopštenju Američke carinske i granične službe, izuzeci su uvedeni u cilju sužavanja obima taksi koje su prvobitno postavljene. Naime, Trampove carine na uvoz iz Kine su u nekim slučajevima dostizale čak 125 procenata, dok su osnovne carine za skoro sve druge zemlje iznosile 10 procenata. Uvođenjem izuzetaka, administracija se nada da će olakšati pristup američkim potrošačima i kompanijama do ovih važnih elektronskih proizvoda.

Izuzeci se posebno odnose na proizvode kao što su pametni telefoni, laptopovi, hard diskovi, procesori i memorijski čipovi. Ova odluka ima potencijal da utiče na široku lepezu američkih potrošača, kao i na tržište tehnologije u celini. Uzimajući u obzir sveprisutnost ovih uređaja u svakodnevnom životu, očekuje se da će izuzeće pomoći u smanjenju troškova za potrošače i kompanije koje se oslanjaju na ovakvu tehnologiju.

Ova promena u politici carina dolazi u trenutku kada se odnosi između SAD i Kine suočavaju sa brojnim izazovima. Trampova administracija je ranije kritikovala Kinu zbog trgovinskih praksi koje smatra nepoštenim, što je dovelo do niza uzajamnih tarifa i trgovinskih tenzija. Međutim, izuzimanje elektronike iz carina može se tumačiti kao pokušaj da se balansuju ekonomski interesi s potrebama tržišta.

Pored toga, procene pokazuju da bi izuzeće ovih proizvoda moglo doprineti povećanju konkurentnosti američkih kompanija na globalnom tržištu. S obzirom na to da su Kinezi značajni proizvođači elektronike, smanjenje carina može omogućiti američkim firmama da se lakše takmiče s konkurencijom iz inostranstva, čime se potencijalno podstiče inovacija i ekonomski rast.

S obzirom na to koliko je tehnologija postala integralni deo života većine Amerikanaca, ova odluka bi mogla imati dugoročne posledice. Potrošači bi mogli da očekuju niže cene i veći izbor prilikom kupovine elektronskih uređaja, što bi moglo pozitivno uticati na potrošačko ponašanje i ekonomiju u celini. Na taj način, administracija se nadala da će poboljšati percepciju svoje politike među građanima, koji često gledaju na trgovinsku politiku kroz prizmu svojih ličnih interesa.

Iako je ova odluka naišla na pozitivne reakcije u nekim krugovima, postoje i oni koji izražavaju zabrinutost. Kritičari ukazuju na to da bi smanjenje carina moglo dovesti do povećanja zavisnosti SAD od kineske elektronike, što se može smatrati rizikom u svetlu trenutnih geopolitičkih tenzija. Takođe, postavlja se pitanje da li će ovakva politika trajati ili je reč o privremenoj meri koja će biti promenjena u zavisnosti od budućih pregovora između dve zemlje.

U svakom slučaju, odluka Trampove administracije da izuzme pametne telefone i druge elektronske uređaje iz carina predstavlja značajan korak u pravcu preispitivanja trgovinske politike SAD prema Kini. Očekuje se da će dalji razvoj situacije zavisiti od budućih pregovora i odnosa između dve zemlje, kao i od reakcija tržišta na ovu novinu. S obzirom na dinamičnost međunarodne trgovine, ova tema će sigurno ostati u fokusu javnosti i ekonomskih analitičara u narednom periodu.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije