Advokat Ljiljana Popadić je gostovala u četvrtoj epizodi podkasta „Priče iz hronike“ u kojoj je sa novinarkom Slađanom Matić razgovarala o pravnim koracima koje treba preduzeti u slučaju kada podstanar odbija da napusti stan ili prestane da plaća kiriju. Postavlja se pitanje da li policija može izbaciti podstanara iz stana ili postoji druga procedura koja se mora pratiti. Također, sagovornice su govorile o tome šta treba staviti u ugovor o zakupu kako bi se najbolje zaštitili kao zakupci.
Kada se suočimo sa situacijom u kojoj podstanar odbija da izađe iz stana ili prestane da plaća kiriju, važno je znati svoja prava i kako pravilno postupiti u takvoj situaciji. Advokatica Ljiljana Popadić je istakla da se u takvim slučajevima mora poštovati zakonska procedura i da je važno znati da policija ne može nasilno iseliti podstanara iz stana bez odobrenja suda. Postoji zakonska procedura koja se mora poštovati kako bi se rešio sukob između podstanara i stanodavca.
Ugovor o zakupu igra ključnu ulogu u zaštiti prava kako zakupca tako i stanodavca. Popadić je savetovala da se u ugovor o zakupu jasno navedu sve obaveze i prava obe strane kako bi se izbegle neprijatne situacije i sporovi u budućnosti. Takođe je istakla važnost konsultovanja sa advokatom prilikom potpisivanja ugovora o zakupu kako bi se osiguralo da su sva pravila i uslovi jasno definisani.
Pored toga, advokatica je takođe istakla da je važno da obe strane budu svesne svojih prava i obaveza kako bi se izbegli nesporazumi i problemi u budućnosti. Održavanje komunikacije i poštovanje dogovora može sprečiti mnoge potencijalne probleme u vezi sa zakupom stana.
Ukoliko se ipak desi da dođe do nesuglasica između podstanara i stanodavca, važno je reagovati na pravi način i poštovati zakonsku proceduru kako bi se situacija rešila na najbolji mogući način. Advokatica je istakla da je važno konsultovati se sa stručnjacima kako bi se rešio bilo kakav spor u vezi sa zakupom stana.
Nakon zanimljivog razgovora sa advokaticom Ljiljanom Popadić, jasno je da je važno poznavati svoja prava i obaveze kao zakupac ili stanodavac kako bi se izbegli mogući problemi u vezi sa zakupom stana. Pravilno vođenje ugovora o zakupu, poštovanje dogovora i pravilna komunikacija mogu sprečiti mnoge potencijalne situacije koje mogu nastati u vezi sa zakupom stana.
Ukoliko se ipak desi da dođe do spora ili nesuglasica između podstanara i stanodavca, najvažnije je reagovati na pravi način i poštovati zakonske procedure kako bi se situacija rešila na najbolji mogući način. Konsultovanje sa advokatom i stručnjacima može biti od velike pomoći u rešavanju problema u vezi sa zakupom stana.
Na kraju, važno je naglasiti da je poštovanje zakona, jasno definisanje prava i obaveza u ugovoru o zakupu, kao i pravilna komunikacija ključna za miran i uspešan zakup stana. Svi problemi i nesuglasice mogu se rešiti uz pravilan pristup i poštovanje važećih zakonskih procedura.