Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da je prvi put čuo za izjavu beloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka da bi mogao blokirati isporuke gasa Evropi. On je istaknuo da bi to nanijelo veliku štetu energetici Evropske unije. Putin je naglasio da je dva puta nedavno razgovarao s Lukašenkom, ali da mu on ni jednom prilikom nije spomenuo tu mogućnost. No, ipak je istaknuo da je teoretski moguće da Lukašenko kao predsjednik tranzitne zemlje naloži blokiranje isporuka gasa Rusije, iako bi to bilo kršenje ugovora o tranzitu. Naglasio je i da to ne bi doprinijelo razvoju odnosa s Belorusijom te da je već postojao sličan problem kada je Ukrajina blokirala isporuke ruskog gasa za potrošače u EU 2008. godine.
Ova izjava dolazi u trenutku kada je gas počeo teći ka Srbiji nakon što je otklonjen kvar na gasovodu u Bugarskoj. Također, cijene nafte i rasta cijena nafte su aktualna tema, a analitičari iznose jezive prognoze o neprestanom rastu cijene nafte s mogućim ozbiljnim posljedicama po cijeli svijet.
Izjava predsjednika Putina dolazi u jeku napetosti između Rusije, Bjelorusije i EU. Krajem prošlog mjeseca, Lukašenko je najavio da bi Bjelorusija mogla preusmjeriti naftu iz Rusije prema zapadu ako EU nastavi s pritiscima. Ove izjave dolaze u kontekstu prisilnog slijetanja aviona Ryanaira u Minsku i hapšenja romunskog novinara, koji je izazvao osudu EU i SAD. Napetosti su se još dodatno povećale nakon što je EU uvela sankcije protiv Belorusije.
Putin je istaknuo važnost poštivanja ugovora i međunarodnog prava te najavio da će razgovarati s Lukašenkom o ovoj temi. S druge strane, istaknuo je i da bi takav potez nanio veliku štetu energetskom sektoru EU te da bi to narušilo odnose s Belorusijom. Također, podsjetio je na sličan slučaj kada je Ukrajina blokirala isporuke ruskog plina EU 2008. godine.
Ova izjava dolazi u trenutku kada su cijene nafte u porastu, a analitičari upozoravaju na moguće ozbiljne posljedice po cijeli svijet. S obzirom na povezanost energetskih tržišta, rast cijena nafte mogao bi se odraziti na cijene plina i drugih energenata, što bi moglo dovesti do ozbiljnih posljedica po potrošače i gospodarstvo u cjelini. S obzirom na ove aktualne teme, jasno je da će međunarodni odnosi i energetska politika biti u fokusu pažnje u narednom razdoblju.