Ako mi to možemo, može i ostatak Evrope

Stefan Nikolić аватар

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se trgovina gasom sa „neprijateljskim državama“ zabranjuje. Ovo je izazvalo reakciju predsednika Litvanije Gitanasa Nausede koji je saopštio da je Litvanija u potpunosti prestala da koristi ruski gas.

Njegova izjava objavljena je putem Tvitera gde je naveo da je od ovog meseca zvanično prekinuta isporuka ruskog gasa u Litvaniju. On je istakao da su preduzete mere koje su omogućile Litvaniji da bezbolno raskine sve energetske veze sa Rusijom. Nauseda je ohrabrio i ostatak Evrope da sledi njihov primer, ističući da ako Litvanija to može, može i ostatak Evrope.

Ova odluka Litvanije dolazi nakon što je Evropska komisija objavila plan da smanji zavisnost Evropske unije od ruskog gasa za dve trećine ove godine, te da prekine oslanjanje na isporuke iz Rusije. Očito je da je ova odluka usmerena na smanjenje uticaja Rusije na evropsko tržište gasa.

Podsetimo, ruski predsednik Vladimir Putin nedavno je potpisao ukaz kojim se trgovina gasom sa „neprijateljskim državama“ zabranjuje. Kako bi kupili ruski prirodni gas, države su sada obavezne da otvore račune u rubljama u „Gasprombanci“.

Ova odluka izazvala je zabrinutost i reakcije u Evropi. Litvanija je prva koja je javno istakla svoju odluku o prekidu korisćenja ruskog gasa, ali mogu se očekivati i slične reakcije drugih evropskih zemalja. Smanjenje zavisnosti od ruskog gasa sigurno će biti prioritet za mnoge zemlje nakon ovakvih poteza Rusije.

Odnosi između Rusije i Evropske unije već su složeni i pogođeni sankcijama koje su uvedene nakon aneksije Krima 2014. godine. Ova nova odluka Rusije dodatno komplikuje situaciju i stavlja napetost na trgovinske odnose između Rusije i Evrope.

Između ostalog, Evropska unija je potvrdila da će nastaviti sa svojim planovima smanjenja zavisnosti od ruskog gasa. Ovo bi moglo dovesti do povećane potražnje za alternativnim izvorima energije, kao što su obnovljivi izvori energije i tečni prirodni gas.

Smatra se da će kompanije poput „Gasproma“ takođe biti pogođene ovom odlukom, budući da će smanjenje uvoza ruskog gasa negativno uticati na njihove poslovne aktivnosti i prihode. Ovo može dovesti do promena u strateškim planovima kompanije i traženja novih tržišta i poslovnih prilika.

U međuvremenu, očekuje se da će se odnosi između Rusije i EU dodatno zakomplikovati, posebno u vezi sa trgovinom energentima. Smanjenje uvoza ruskog gasa može imati značajan uticaj na ekonomije obe strane i dovesti do novih nesuglasica i trgovinskih sporova.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije