Globalne cene nafte mogle bi porasti na 380 dolara po barelu
Američka investiciona banka JPMorgan Chase upozorila je da bi globalne cene nafte mogle doseći nevjerojatnih 380 dolara po barelu ako američke i europske sankcije natjeraju Rusiju da smanji proizvodnju sirove nafte. Ovu prognozu prenosi Blumberg.
Situacija je postala ozbiljna nakon što su zemlje članice G7 smislile kompliciran mehanizam za ograničavanje cijena ruske nafte, s ciljem „gašenja“ financiranja ratne mašine Vladimira Putina u Ukrajini. Međutim, Putin to ne želi dozvoliti i planira „kontraudar“.
Analitičari JPMorgana smatraju da Rusija, s obzirom na solidnu fiskalnu poziciju, može sebi priuštiti smanjenje dnevne proizvodnje sirove nafte za 5 miliona barela bez prevelike štete po ekonomiju. No za veći dio svijeta, rezultati bi mogli biti katastrofalni.
Smanjenje dnevnih zaliha od 3 miliona barela gurnulo bi referentne cene sirove nafte u Londonu na 190 dolara, dok bi najgori scenario od 5 miliona barela mogao značiti „astronomskih“ 380 dolara po barelu sirove nafte.
Analitičari ističu da je najveći rizik od ograničenja cijena taj što bi Rusija mogla odlučiti ne učestvovati i umjesto toga uzvratiti smanjenjem izvoza. Vjerojatno je da bi ruska vlada mogla uzvratiti smanjenjem proizvodnje kao način da nanese bol Zapadu. Također, ističu da su tržišta nafte na strani Rusije.
Ova situacija otvara mnoga pitanja i zabrinutost, posebno za one zemlje koje ovise o uvozu nafte s tržišta. Mnogi strahuju od mogućih posljedica na svoje gospodarstvo i životni standard, te se nadaju da će se situacija riješiti na miran i diplomatki način.
Predstavnici zemalja članica G7 razmatraju kako dalje postupiti s ovom situacijom te kako smanjiti utjecaj mogućeg porasta cijena nafte na globalno tržište. Sve oči su uprte u poteze zemalja koje su uključene u ovaj složeni geopolitčki problem kako bi se pronašlo rješenje koje bi zadovoljilo sve strane.
Čak i izvan političkih krugova, građani diljem svijeta sada su svjesniji važnosti ove teme i njezinog utjecaja na njihov svakodnevni život. Kako će se ova situacija razvijati i kakve će posljedice imati, ostaje za vidjeti, ali zasigurno će oblikovati buduće geopolitičke odnose i gospodarsku situaciju na globalnoj razini.