Američka privredna komora u Prištini predložila tri rešenja za dinar

Jovana Kovačević аватар

Američka privredna komora u Prištini iznela je tri alternative za rešenje pitanja dinara na Kosovu i Metohiji, u vezi sa uredbom Centralne banke Kosova (CBK). Komora je istakla da je razumevanje potrebe za regulatornim nadzorom kako bi se osigurala finansijska stabilnost, ali je istakla važnost razmatranja kratkoročnih implikacija koje uredba ima na finansijsko blagostanje građana.

U uredbi CBK, kojom se brani upotreba dinara na Kosovu, pogrešno je navedeno da je isključivo evro sredstvo plaćanja, što je moglo biti pogrešno protumačeno. Američka privredna komora stoga smatra da je potrebna revizija uredbe, kako bi bila jasna. Navodeći da iako evro zadržava status legalnog sredstva plaćanja, to ne isključuje upotrebu drugih valuta, u slučajevima kada postoji zajednički dogovor.

Komora je predložila tri alternative za rešenje pitanja dinara. Prva alternativa podrazumeva korišćenje institucija za transfer novca između tzv. Kosova i Srbije, ali se smatra da može biti manje praktična i skuplja za pojedince. Druga alternativa je otvaranje bankovnog računa od strane Vlade Srbije u Srbiji za „međudržavne transakcije“ sa odgovarajućim dinarskim računima u prištinskim bankama, i smatra se praktičnim rešenjem kroz postojeće bankarske odnose, uz svu moguću logističku složenost. Treća alternativa nudi direktni transfer sredstava iz bilo koje banke u Srbiji u bilo koju konkretnu banku na KiM za distribuciju na račune pojedinačnih korisnika.

U svim alternativama, ključno je pozabaviti se licenciranjem institucija za uvoz valute, kako bi se obezbedila adekvatna ponuda dinara na Kosovu. Komora naglašava važnost uravnoteženih regulatornih mera koje promovišu finansijsku inkluziju i olakšavaju „međudržavne ekonomske aktivnosti“.

Američka komora traži od svih zainteresovanih strana da razmotre implikacije nedavno usvojene uredbe i istraže rešenja za saradnju koja podržavaju regulatorne ciljeve kao i ekonomski pragmatizam. S druge strane, Centralna banka Kosova, u saradnji sa bankama i drugim finansijskim institucijama, preduzela je dodatne mere za sprovođenje uredbe o zabrani korišćenja srpskog dinara i najavila da neće odstupati od roka koji su odredili, a koji će biti kraći od tri meseca.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije