Američka privredna komora u Prištini predložila tri rešenja za dinar

Branko Simić avatar

Američka privredna komora u Prištini predstavila je tri alternative za rešenje pitanja dinara uz obrazloženje da razumeju potrebu za regulatornim nadzorom, kako bi se osigurala finansijska stabilnost, ali da je imperativ da se razmotre kratkoročne implikacije koje uredba ima na finansijsko blagostanje građana Kosova i Metohije. U uredbi koju je donela tzv. CBK, pogrešno je navedeno da samo evri mogu da se koriste za potrebe plaćanja na KiM, pri čemu se efektivno isključuje upotreba drugih valuta u transakcijama između strana, ali da je važno napomenuti da, iako evro zadržava status legalnog sredstva plaćanja, to ne isključuje upotrebu drugih valuta u transakcijama, u slučajevima kada uključene strane postignu zajednički dogovor. „Dakle, tvrdnja uredbe o isključivoj upotrebi evra može biti pogrešno protumačena i zato zahteva reviziju da bi bila jasna“, navodi Američka privredna komora.

Američka privredna komora u Prištini predstavila je tri alternative za rešenje pitanja dinara na Kosovu i Metohiji, uz obrazloženje da razumeju potrebu za regulatornim nadzorom, kako bi se osigurala finansijska stabilnost, ali i imperativ razmatranja kratkoročnih implikacija koje uredba ima na finansijsko blagostanje građana Kosova i Metohije.

U uredbi koju je donela tzv. CBK, pogrešno je navedeno da samo evri mogu da se koriste za potrebe plaćanja na KiM, pri čemu se efektivno isključuje upotreba drugih valuta u transakcijama između strana. Međutim, važno je napomenuti da, iako evro zadržava status legalnog sredstva plaćanja, to ne isključuje upotrebu drugih valuta u transakcijama, u slučajevima kada uključene strane postignu zajednički dogovor.

„Dakle, tvrdnja uredbe o isključivoj upotrebi evra može biti pogrešno protumačena i zato zahteva reviziju da bi bila jasna“, navodi Američka privredna komora.

Kompletni detalji vesti još nisu dostupni korisnicima Tanjugovih servisa, za više informacija preporučujemo da posetite veb stranicu Tanjuga.

Izvršni direktor Američke privredne komore AmCham prištinske kancelarije, Arian Zeka, rekao je da se „posebno analiziraju kratkoročne posledice, koje uredba CBK ima na ekonomiju KiM-a“.

Kako je naveo, „alternativa koju je predstavila privredna komora uključuje smernice za održavanje statusa vrednosti dinara, u skladu sa praksom, kako regulativa ne bi učinila beskorisnim dinar“.

„Privredna komora je predstavila tri alternative za rešenje pitanja dinara i smatramo da su one siguran put za zaštitu finansijske stabilnosti privrede KiM-a, vrednosti evra u regionu i to ne bi bilo potencijalno štetno za živote građana KiM-a“, rekao je Zeka.

On je, između ostalog, preneo i preporuke AmChama kosovskim vlastima i CBK kao instituciji, dodajući i izazove i mogućnosti pandemije Kovida 19.

Kad je reč o problemima sa dinarima na Kosovu i Metohiji, privredna komora poziva na uspostavljanje kredibilnog i relevantnog regulatornog okvira, koji će omogućiti pristup stvarnom novčanom sistemu i olakšati širok spektar transakcija, čime će se očuvati uloge i funkcije novčane politike u potpunosti usaglasiti.

„Veoma je važno da se identifikuju precizni efekti regulative na novčanu ekonomiju Kosova i Metohije, poput cene finansiranja, inflacije, poverenja u valutu, likvidnosti banaka, međunarodnih plaćanja i lipihsa“, rekao je Zeka.

Predstavnik Marketa sa KiM-a, Sulejman Keljmendi, rekao je da „Kosovo i Metohija zaslužuju bolje stanje kada je ekonomija u pitanju“.

„Naša je odgovornost da pružimo mogućnosti i podršku za rešavanje problema s kojima se Kosovo suočava. Mi kao komora stojimo uz Kosovare i Metohijce“, rekao je Keljmendi.

Keljmendi je naglasio važnost revizije uredbe koju je donela Centralna banka Kosova, ističući da je to „kamen temeljac za normalizaciju ekonomskog sistema Kosova i Metohije“.
AmCham se obavezao da će ke na ovom pitanju i dalje raditi sa svim relevantnim akterima, uključujući i CBK, radi ostvarivanja kompromisa kojim bi se omogućio balans između potrebe za regulatornim nadzorom i brige o finansijskom blagostanju građana Kosova i Metohije.

„Vrlo smo posvećeni pristupu, uvereni da održavamo petlju za stvaranje vrednosti i kontinuirane podrške našim članovima i zajednicama, kao i uvođenje najbolje prakse“, rekao je direktor AmChama.

Branko Simić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije