Nova tehnologija može pomoći poljoprivrednicima na srednjem zapadu Sjedinjenih Država da smanje troškove i povećaju efikasnost. Ipak, cena je i dalje prepreka za usvajanje ovih autonomnih sistema na farmama.
Denis Boumen je farmer koji testira novu tehnologiju u saradnji sa Centrom za digitalnu poljoprivredu na Univerzitetu države Ilinoj. On koristi bespilotne letelice za prskanje đubriva i automatizovane robote za sejanje, ali nailazi na otpor kod drugih farmera.
Brajan Korkil, farmer iz Ilinoja, vidi prednosti ovakve tehnologije u smanjenju vremena koje provodi obavljajući poslove samostalno. On vodi farmu sam ili uz pomoć porodice i nedostatak radne snage je veliki izazov za njega.
Međutim, cena je i dalje glavni problem. Čak i kada je tehnologija autonomna, potrebno je neko ko će je nadgledati, što povećava troškove. Boumen ističe da bi integracija veštačke inteligencije mogla da bude ključna za ubedjivanje farmera da usvoje ovakvu tehnologiju. Pametni sistemi koji analiziraju podatke pomažu poljoprivrednicima da donose bolje odluke.
Osim pojedinačnih prednosti za farmere, Boumen ističe da efikasnija poljoprivreda pomaže i globalnom lancu snabdevanja hranom. Sledećih pet godina se očekuje drastičan porast potražnje za autonomnom opremom za poljoprivredu, kako u Sjedinjenim Državama tako i globalno.
Globalno tržište za ovu opremu trenutno vredi više od 100 milijardi dolara i očekuje se dalji rast. Sjedinjene Države čine oko 30 posto te potražnje, i očekuje se dalji rast kako sve više farmera bude usvajalo ovu tehnologiju. Boumen naglašava da je važno povećati proizvodnju hrane i efikasnost, posebno kako populacija raste i potreba za hranom raste.
Nova tehnologija, u kombinaciji sa veštačkom inteligencijom, predstavlja ne samo poboljšanje za pojedinačne farmere već i za globalnu proizvodnju hrane. Iako cena sada predstavlja prepreku, očekuje se da će se usvajanje ove tehnologije povećavati kako se njeni potencijalni beneficije budu više i bolje razumele.