Američki senator traži da vlast natera tehnološke kompanije da poštuju sankcije

Branko Simić avatar

Američki senator Mark Vorner pozvao je Ministarstvo finansija SAD da pooštri nadzor nad velikim tehnološkim kompanijama, uključujući Meta platforms i Alphabet, zbog nepoštovanja sankcija protiv stranih firmi koje se oglašavaju na njihovim platformama.

Vorner, koji je na čelu Senatskog obaveštajnog odbora, uputio je pismo ministarki finansija Dženet Yellen u kojem je izrazio zabrinutost zbog nedovoljne primene sankcija u digitalnom oglašavanju. Prema Reutersu, Vorner je naveo da Ministarstvo finansija nije uspelo da osigura poštovanje sankcija u vezi sa digitalnim oglašavanjem.

„Američke tehnološke kompanije, poput Alphabet-a i Meta, nastavljaju da krše pravila američkih sankcija“, istakao je Vorner u pismu.

Iako konkretni detalji kršenja sankcija nisu navedeni, očigledno je da su tehnološke kompanije dopustile stranim firmama da se oglašavaju na njihovim platformama, što je suprotno američkim sankcijama.

Ovo pismo dolazi u trenutku kada je povećana zabrinutost zbog uloge tehnoloških kompanija u širenju dezinformacija, političkog uticaja i kršenja privatnosti korisnika. Takođe, sve veći broj američkih regulatora i zakonodavaca izražava zabrinutost zbog nedovoljne kontrole tehnoloških kompanija.

Vornerov zahtev za pooštravanjem nadzora nad ovim kompanijama takođe dolazi u trenutku kada se pojačava pažnja prema njihovim praksama u vezi sa oglašavanjem i upravljanjem podacima korisnika.

Glasnogovornik Meta platforms-a izjavio je da su posvećeni sprečavanju zloupotrebe njihovih platformi i sarađuju s vladama i regulatorima širom sveta kako bi unapredili svoje prakse u vezi sa sankcijama.

S druge strane, iz Alphabet-a nisu izdali zvanično saopštenje povodom ovog zahteva, ali su ranije isticali svoju spremnost da saradjuju sa vladom SAD radi unapređenja bezbednosti i poštovanja pravila.

Analitičari ističu da je ovo pitanje važno jer se tiče ne samo sankcija, već i opšteg pitanja odgovornosti tehnoloških kompanija i njihove uloge u globalnoj ekonomiji. Povećanje kontrole nad njihovim praksama u vezi sa oglašavanjem može imati dalekosežne posledice i postaviti nove standarde za tehnološku industriju.

Uzimajući u obzir sve veći uticaj tehnoloških kompanija na svakodnevni život, transparentnost i odgovornost u njihovom poslovanju postaju ključna pitanja za regulatorna tela i zakonodavce. Ovo pitanje takođe postaje prioritet za mnoge zemlje širom sveta koje se suočavaju sa uticajem tih kompanija na svoje tržište i društvo.

Ministar finansija Dženet Yellen nije odgovorila na Vornerovo pismo, ali se očekuje da će se Ministarstvo finansija SAD detaljnije angažovati u proučavanju ovog pitanja. Ukoliko se utvrdi da tehnološke kompanije zaista krše američke sankcije, očekuje se da će biti preduzete odgovarajuće mere kako bi se osiguralo poštovanje zakona.

Ovo pitanje stavlja u fokus sve veću ulogu tehnoloških kompanija i nužnost prilagođavanja postojeće regulative njihovom rastućem uticaju. Sve veći broj zakonodavaca i regulatornih tela traže nove načine kako bi se ojačala kontrola nad ovim kompanijama i smanjio njihov uticaj na globalno tržište.

Krajnji ishod ovog zahteva će sigurno imati uticaja na američku tehnološku industriju i postaviti temelje za kontinuiranu debatu o ulozi i odgovornosti tehnoloških kompanija u savremenom društvu. S obzirom na rastuću važnost tehnoloških kompanija, ovo pitanje će sigurno postati prioritet za vlasti širom sveta i postaviti nove standarde za njihovo poslovanje.

Branko Simić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije