Dvostranačka grupa američkih zakonodavaca pisala je predsedniku SAD Džou Bajdenu, upozoravajući ga da bi nova evropska tehnološka regulativa mogla ugroziti interese Sjedinjenih Američkih Država.
Zakon o digitalnim tržištima Evropske unije (DMA) označava pet najvećih američkih tehnoloških kompanija – Alphabeta (Google), Amazona, Applea, Meta (Facebook) i Microsofta – kao pružatelje usluga tzv. „gatekeepera“.
Od marta 2024. godine, ove kompanije, zajedno s kineskim vlasnikom TikToka, morat će prilagoditi svoje aplikacije za razmjenu poruka kako bi funkcionirale s konkurentskim, te omogućiti korisnicima da unaprijed odabiru koje od tih aplikacija žele imati instalirane na svojim uređajima.
U pismu u koje je Reuters ekskluzivno imao uvid, 21 član Predstavničkog doma američkog Kongresa upozorio je da nova pravila mogu naštetiti američkim ekonomskim i sigurnosnim interesima. Oni su pozvali predsednika Bidena da osigura da se EU obaveže na pravilno sprovođenje pravila.
„Obezbeđivanje našeg vođstva u ovom sektoru je imperativ za našu ekonomiju i američke radnike“, navodi se u pismu. „Označavanje vodećih američkih kompanija kao „gatekeepera“ preti da uzdrma američku ekonomiju, umanji naše globalno vođstvo u digitalnoj sferi i ugrozi sigurnost potrošača.“
Tehnološki giganti poput Facebooka, Amazona, Applea, Googlea i Microsofta označeni su kao tzv. „gatekeeperi“ pod novim evropskim propisima, a američki zakonodavci izrazili su zabrinutost oko toga kako bi ova regulativa mogla uticati na interese Sjedinjenih Država. U pismu predsedniku Bidenu, oni su istakli da nova pravila mogu naškoditi američkoj ekonomiji, smanjiti globalno vođstvo u digitalnoj sferi i ugroziti sigurnost potrošača.
Evropski zakon, poznat kao Zakon o digitalnim tržištima (DMA), označava pet najvećih američkih tehnoloških kompanija kao „gatekeeperi“ i daje im obavezu prilagođavanja svojih aplikacija za razmjenu poruka kako bi funkcionirale s konkurentskim, te omogućava korisnicima da unaprijed odaberu koje aplikacije žele imati na svojim uređajima. Također, kineski vlasnik popularne platforme za razmjenu videozapisa TikTok također je obuhvaćen ovim propisima.
U pismu upućenom predsedniku Bidenu, 21 član Predstavničkog doma američkog Kongresa upozorio je da nova pravila mogu ugroziti američke ekonomske i bezbednosne interese. Oni su također pozvali predsednika da osigura da EU sprovodi nova pravila na odgovarajući način kako bi se zaštitili američki interesi.
Dodajući da je obezbeđivanje vođstva u tehnološkom sektoru imperativ za američku ekonomiju i radnike, zakonodavci su istakli da bi označavanje vodećih američkih kompanija kao „gatekeepera“ moglo naškoditi američkoj ekonomiji, smanjiti globalno vođstvo u digitalnoj sferi i ugroziti sigurnost potrošača.
Odluka evropskih regulatora da označe ove kompanije kao „gatekeeper“ stvara tenzije između SAD i EU, posebno u kontekstu tekućih trgovinskih pregovora između dve strane. Američki zakonodavci također su izrazili zabrinutost da bi pravila DMA mogla proizvesti negativne efekte na američke tehnološke kompanije, nudeći prednost drugim konkurentima na tržištu.
S obzirom na to da se tehnološke kompanije sve više oslanjaju na globalno tržište, pokušaji EU da reguliše njihovo poslovanje mogli bi imati značajan uticaj na njihovo poslovanje i dalji razvoj. Pitanje kako će se SAD postaviti prema ovoj situaciji ostaje neizvesno, ali napetost između SAD i EU u vezi sa ovom regulativom mogla bi dalje komplikovati odnose između dve strane.
Iz ovog pisma i izjava američkih zakonodavaca jasno je da je ova regulativa izazvala zabrinutost u SAD, a da će njena implementacija imati značajan uticaj na odnose između SAD i EU u tehnološkom sektoru. Kako će se ova situacija dalje razvijati i kako će SAD odgovoriti na novu evropsku regulativu, ostaje da se vidi. U međuvremenu, obe strane će morati održavati dijalog i tražiti načine za rešavanje ovog pitanja na miran i konstruktivan način.