ANALIZA „BLUMBERGA“: Nemačkoj kao industrijskoj velesili odbrojani dani

Branko Simić аватар

Industrijska proizvodnja u Njemačkoj, najvećoj evropskoj ekonomiji, bilježi kontinuirani pad od 2017. godine, a situacija se samo pogoršava zbog smanjene konkurentnosti. Izvršni direktor „GEA grup AG“ Stefan Klebert izjavio je da je malo nade za promjenu ovog trenda, uz navode da su temelji njemačke industrije oslabljeni. SAD se sve više udaljavaju od Evrope i traže nove partnere, dok Kina postaje glavni rival, zbog čega Amerika više nije glavni potrošač njemačkih proizvoda. Politčka paraliza u Berlinu također pogoršava domaće probleme kao što su urušena infrastruktura i starenje radne snage, dok obrazovni sistem simbolizira dugoročni nedostatak ulaganja u javne usluge.

Istraživački institut Ifo procjenjuje da će pad matematičkih vještina koštati njemačku privredu do kraja vijeka, a zbog manjka reformi, nesigurno je kako će se zaustaviti industrijski pad. Ministar finansija Kristijan Lindner izjavio je da Njemačka gubi konkurentnost, postaje siromašna i zaostaje zbog gubitka ruskog gasa. Mnoge kompanije planiraju obustavu proizvodnje, a situaciju dodatno pogoršava i Kina, koja smanjuje potražnju za njemačkim proizvodima i preplavljuje tržište električnim automobilima. Proizvođači solarnih panela zatvaraju fabrike jer ne mogu da se nose s kineskom konkurencijom koja ima podršku države.

Izvršni direktor Ebm-Papst Grupe Klaus Gajsderfer ističe i problem nedostatka radne snage, navodeći da će u narednoj deceniji biti premalo radne snage za normalno funkcionisanje ekonomije. Trenutno, njemačka industrija prolazi kroz teško razdoblje, a situacija se dodatno pogoršala zbog globalne nestabilnosti, političke paralize i nedostatka reformi, što sve zajedno dovodi do ozbiljnih posljedica za njemačku ekonomiju.

Izvještaj „Blumberga“ ističe da je Njemačka možda pred krajem svoje ere kao industrijske velesile, s obzirom na pad proizvodnje i poteškoće s konkurentnošću. Ovo je alarmantan signal za njemačku ekonomiju koja se suočava s mnogim izazovima. Njemačka trenutno ima veliki broj malih kompanija, ali zbog nedostatka reformi i konkurencije, teško je predvidjeti kako će se situacija dalje razvijati.

Njeamačka industrija se suočava s nizom problema, uključujući smanjenu konkurentnost, gubitak ruskog gasa, smanjenje potražnje iz SAD-a te preplavljivanje kineskim proizvodima na domaćem tržištu. Situacija se dodatno pogoršava nedostatkom radne snage i neadekvatnim obrazovnim sistemom. S obzirom na ove izazove, potrebne su hitne reforme i inovativna rješenja kako bi se izbjegle ozbiljne dugoročne posljedice po njemačku ekonomiju. Otpor prema promjenama i nedostatak akcije mogli bi dovesti do daljnjeg pogoršanja situacije, te je važno da se donesu mjere kako bi se situacija stabilizirala i omogućio održiv ekonomski rast.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije