Apple rješava tužbu protiv startap kompanije Rivos

Stefan Nikolić avatar

Apple i Rivos zaključili sporazum u sudskom sporu

Kompanije su obavijestile Američki okružni sud za Sjeverni okrug Kalifornije da su „potpisale sporazum koji potencijalno rješava slučaj“. Sporazum omogućuje Appleu da pregleda Rivosove sisteme i povrati sve povjerljive informacije.

Apple je tužio startap Rivos 2022. godine. Apple je naveo da je Rivos, angažovao desetine svojih inženjera i koristio povjerljive informacije Apple kako bi razvio konkurentnu „system-on-chip“ (SoC) tehnologiju. SoC-ovi su integrisani sklopovi sa nekoliko računarskih komponenti u jednom čipu, uključujući centralne procesorske jedinice i grafičke procesorske jedinice. Apple je naveo u tužbi da je potrošio milijarde dolara i više od decenije istraživanja na svoje SoC dizajne, koje su navodno „revolucionisale svet ličnog i mobilnog računarstva.“

Rivos je negirao optužbe i tvrdio da je Apple pokušao da ih kazni, kao i zaposlene u kompaniji koji bi se možda odlučili da rade za Rivos, od trenutka kada je Apple saznao za obećavajući startup. Protiv Applea je pokrenuo kontratužbu prošlog septembra za nelojalnu konkurenciju.

Apple je prošlog mjeseca postigao sporazum u slučaju protiv šest bivših zaposlenih koji su napustili kompaniju kako bi se pridružili Rivosu.

Uskoro se očekuje izricanje presude u ovom slučaju, a sporazum između Applea i Rivosa uvelike će uticati na daljnji razvoj situacije.

Rivosov glavni proizvod, „Kompanjon“, je na putu ka tržištu i prema njima će biti predstavljen u drugoj polovini ove godine. Ovaj uređaj će imati sposobnost pravljenja dubinske analize, ali po konkurentnijoj ceni od konkurenata. „Kompanjon“ će biti prvi uređaj na tržištu sa Sipek tehnologijom koja je nova softverska osnova, koja može biti instalirana na svaki uređaj.

Rivos je predstavio „Kompanjon“, svoj prvi proizvod koji nudi niskocenovnu alternativu hardverima itač, poput Sonosove i Amazonove eho uređaja, a koji uključuju i usluge kao što su audio prenosi i virtualni glas. Uređaj nudi višestruki pristup zvuku, analitičke alate, mogućnost filtriranja i povezivanja sa višestrukim zvučnicima; među ostalim funkcijama koje nudi.

Ovo je jedan u nizu primjera gde velike korporacije tuže manje startape za kršenje patenata, za krađu poslovnih tajni ili nelojalnu konkurenciju. Cilj je da se manje kompanije obeshrabre od pravljenja inovacija i da se zadrži monopolska pozicija na tržištu. No, u ovom slučaju, Rivos je odlučio da se suprotstavi tužbi i da se bori za svoju tehnologiju i ideje.

Sporazum između Applea i Rivosa mogao bi imati značajan uticaj na to kako će se odvijati sudske tužbe između njih u budućnosti. Očekuje se da će detalji sporazuma biti objavljeni u narednim nedeljama

Ovo je takođe dobar primjer kako se sudske tužbe između velikih kompanija i mladih startapa mogu završiti mirnim putem, kroz sporazum koji će obe strane zadovoljiti. Ovim sporazumom obezbeđuje se povratak svih povjerljivih informacija Appleu, dok se Rivosu omogućava da nastavi sa razvojem i plasiranjem svog proizvoda na tržište.

Kompanije su obavijestile Američki okružni sud za Sjeverni okrug Kalifornije da su potpisale sporazum koji bi trebao da okonča tužbu između njih. Navodno, sporazum omogućuje Appleu pristup Rivosovim sistemima kako bi povratili sve povjerljive informacije.

Apple je tužio startap Rivos 2022. godine, optužujući ih da su koristili povjerljive informacije i angažovali desetine inženjera kako bi razvili konkurentnu SoC tehnologiju. Sa druge strane, Rivos je odbacio optužbe i pokrenuo kontratužbu za nelojalnu konkurenciju.

Ovaj sporazum označava preokret u slučaju i omogućava obema kompanijama da se usredsrede na svoje poslovanje i dalji razvoj tehnologije. Očekuje se da će detalji sporazuma biti objavljeni u narednim nedeljama.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije