Avioni koji koriste mlazno gorivo uskoro bi mogli biti zamijenjeni avionima koji će letjeti na pogon vodonikom, zahvaljujući inovacijama kompanije Juniversal Hajdrodžen iz Kalifornije. Ova kompanija trenutno vrši probne letove iz vazduhoplovne baze Mohavi sa avionima koji su preuređeni kako bi koristili vodonik umjesto mlaznog goriva. Ovo će značajno smanjiti količinu ugljen-dioksida koja se emituje u avijaciji, s obzirom da vodonik proizvodi samo toplotu i vodu.
Mark Kazn, predsjednik kompanije, ističe da će vodonik kao gorivo omogućiti avionima da ostavljaju za sobom trag vode, umjesto štetnih gasova poput CO2, azotnog oksida i čađi koja se inače emituje iz avionskih turbina.
Osim toga, umjesto sagorijevanja vodonika u turbini, ova tehnologija koristi reakciju vodonika sa vazduhom u gorivnoj ćeliji, koja zatim pokreće elektromotor. Uklanjanje sedišta u avionu kako bi se napravilo mjesto za vodonične ćelije smanjuje broj putnika koje avion može da preveze, a električni pogon je teži od turbine koju zamjenjuje. Međutim, inženjer Loris Glajner ističe da je ova težina i smanjenje putničkog kapaciteta nadoknađeno većom efikasnošću vodonika.
Za ovu veličinu aviona, smatramo da je ova tehnologija bolja jer je pogon na vodonik dvostruko efikasniji od drugih vrsta pogona, što znači da možemo putovati dvostruko duže za istu količinu vodonika“, kaže Glajner.
Kako bi se stvorilo mjesto za vodonične ćelije, kompanija je uklonila sedišta u avionu, što smanjuje broj putnika koje avion može prevoziti. Takođe, električni pogon je teži od turbine koja se inače koristi, međutim, inženjeri tvrde da je ova težina nadomeštena većom efikasnošću vodonika.
Osim toga, let vodonikom pokretanog aviona je mnogo tiši. Bez turbine, jedina buka dolazi iz propelera. Kompanija radi na uvođenju ovih vodoničnih aviona u komercijalnu upotrebu do 2026. godine, sa dugotrajnim letom do tri sata.
Ova inovacija ima potencijal da značajno unaprijedi avio-saobraćaj, smanjivanjem emisije štetnih gasova i pružanjem tiših i efikasnijih letova. Iako postoje izazovi kao što su težina električnog pogona i smanjenje putničkog kapaciteta, inženjeri tvrde da su ovi nedostaci nadomešteni drugim prednostima vodoničnog pogona.
Ovo je izuzetan napredak u avio-industriji i nagovještava potencijalnu promjenu u načinu na koji avioni koriste gorivo, smanjujući njihovu štetnost po životnu sredinu. Uvođenje vodoničnih aviona u komercijalnu upotrebu u narednim godinama moglo bi označiti veliki korak ka smanjenju emisije štetnih gasova i unapređenju avio-saobraćaja.