Bajden pronašao rešenje, američki predsednik izdao naređenje

Stefan Nikolić avatar

Američka ministarka energetike Dženifer Grenholm pozvala je proizvođače nafte i gasa iz celog sveta, uključujući i članice OPEK-a, da povećaju proizvodnju kako bi se snizile rekordne cene goriva. U intervjuu za „Si-En-En“ ministarka je istaknula da je predsednik SAD Džo Bajden zatražio od svih dobavljača širom sveta da povećaju proizvodnju, uključujući i domaće proizvođače nafte i gasa. Sledeće sedmice, planira se sastanak sa liderima američkih naftnih i gasnih kompanija kako bi se razgovaralo o problemu deficita prerađivačkih kapaciteta.

Ministarka Grenholm je takođe iznela prognoze da će se cena benzina u trećem kvartalu sniziti sa trenutnih pet dolara po galonu na 4,27 dolara. Međutim, istaknula je da bi neočekivani događaji u svetu mogli uticati na te projekcije. Na primer, odluka EU o potpunoj zabrani ruske nafte mogla bi stvoriti pritisak na cene, dok bi otvaranje kineskog tržišta moglo povećati potražnju.

Krajem maja, Evropska unija je uvela šesti paket sankcija protiv Rusije, koji predviđa postepeno uvođenje embarga na uvoz nafte iz Rusije. Međutim, ova zabrana se odnosi samo na isporuke morem, dok nafta koja se isporučuje naftovodom „Družba“ nije obuhvaćena ovim ograničenjima. Takođe, šesti paket evropskih sankcija predviđa isključenje „Zberbanke“, „Rosseljhozbanke“ i „Moskovske kreditne banke“ iz SVIFT-a.

Izjave američke ministarke dolaze u vreme kada su cene nafte i goriva širom sveta na rekordno visokom nivou. Ova situacija prouzrokovana je brojnim faktorima, uključujući i globalnu potražnju za energentima nakon postepenog oporavka ekonomije nakon pandemije COVID-19. Takođe, geopolitičke tenzije između Rusije i Zapada doprinose nestabilnosti na tržištima energenata, što se odražava na cene nafte i goriva.

Reakcije na ovu situaciju su različite, a Amerika se očigledno opredelila za povećanje proizvodnje kako bi stabilizovala cene. S druge strane, Evropska unija je odlučila da pooštri sankcije prema Rusiji, što bi moglo dodatno uticati na globalno snabdevanje energentima.

Opšta slika na tržištu nafte i goriva je izuzetno kompleksna, pa će biti zanimljivo videti kako će se ove inicijative i sankcije odraziti na krajnje potrošače u vidu stabilizacije cena goriva ili eventualnog daljeg rasta. Situacija će posebno biti značajna za evropske zemlje, s obzirom na odluke Evropske unije o zabrani uvoza ruske nafte putem mora i sankcijama prema ruskim bankama. U svakom slučaju, očekuje se da će se ova tema nastaviti pratiti i da će biti predmet intenzivnih pregovora između svetskih lidera i energetskih kompanija.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije