Svaki dan u Srbiji se baci oko dva miliona kilograma hrane, dok hiljade ljudi nemaju osnovne obroke. U tom kontekstu, Banka hrane Vojvodine igra ključnu ulogu u smanjenju otpada i pomoći najugroženijima. Ova institucija se bavi prikupljanjem viškova hrane od velikih kompanija i preusmeravanjem istih onima kojima je pomoć najpotrebnija. Srđan Budimčić, osnivač i direktor Banke hrane Vojvodine, istakao je značaj solidarnosti i donacija koje dolaze iz svih krajeva.
Budimčić je na početku razgovora naglasio da je misija Banke hrane Vojvodine šira od samog geografskog okvira Vojvodine. „Trudimo se da pomognemo od severa do juga. Skupljamo hranu od velikih kompanija, tražimo od njih da doniraju viškove proizvoda koji su blizu isteka roka trajanja“, objasnio je. Njihov cilj je okupiti kvalitetne udruženja, neformalne grupe, verske zajednice i institucije socijalne zaštite, kako bi se prikupljena hrana podelila na najbolji mogući način.
Jedan od ključnih problema sa kojima se susreće ova inicijativa je visoki porez na dodatu vrednost (PDV) na donacije hrane. Budimčić veruje da bi usvajanje zakona o otpisu PDV-a značajno olakšalo doniranje hrane, jer bi kompanijama omogućilo da doniraju bez dodatnih troškova. „Procene pokazuju da bi na godišnjem nivou moglo da se donira oko 16 miliona evra vrednosti hrane, što bi značajno doprinelo smanjenju siromaštva u zemlji“, naglasio je.
Prema njegovim rečima, u Srbiji je oko 450.000 građana svakodnevno u situaciji da ne može da obezbedi osnovne namirnice. U isto vreme, ogromne količine hrane se bacaju, što predstavlja ozbiljan problem koji zahteva hitno rešenje. Budimčić je pozvao sve organizacije, uključujući Crveni krst Vojvodine i Banku hrane Niš, da se udruže u borbi protiv siromaštva i gladi.
Solidarnost se, prema njegovim rečima, povećava, a donacije stižu iz različitih delova društva. „Kada se hoće, sve je moguće“, rekao je Budimčić, ističući da je svaka donacija od suštinskog značaja za ljude kojima je pomoć potrebna. Banka hrane Vojvodine pomaže ne samo onima u Vojvodini, već i širom Srbije, kako bi se smanjile razlike i pružila podrška onima koji se bore sa svakodnevnim izazovima.
Ova organizacija ne samo da prikuplja hranu, već i edukuje ljude o važnosti smanjenja otpada i pravilnog korišćenja resursa. Budimčić je naglasio da je važno da se svi uključe u borbu protiv gladi, jer je to problem koji utiče na čitavo društvo. „Svaki pojedinac može doprineti, bilo da je reč o donaciji hrane ili volontiranju“, dodao je.
U razgovoru je takođe istaknuto da je važno razviti sistem koji će omogućiti lakše i efikasnije donacije hrane. Budimčić je ukazao na to da je potrebno zadržati fokus na problemu, a usvajanje zakona o otpisu PDV-a je jedan od koraka koji bi mogao značajno doprineti rešenju.
S obzirom na to da se svake godine u Srbiji baca ogromna količina hrane, jasno je da se mora pronaći način da se taj problem reši. Banka hrane Vojvodine pokazuje da solidarnost i zajedništvo mogu doneti promene, a Budimčić poziva sve da se uključe u ovu borbu. „Kada svi zajedno radimo na ovom problemu, možemo postići značajne rezultate“, zaključio je.
U zaključku, Banka hrane Vojvodine predstavlja svetlu tačku u borbi protiv siromaštva i gladi u Srbiji. Njihova misija i rad postavljaju temelje za bolju budućnost, gde će svako imati pristup osnovnim namirnicama, a otpad će biti smanjen.