Iranski napad na Izrael uzrokovao je novu geopolitičku nestabilnost na tržištu nafte, zbog čega su neke banke povećale svoje prognoze za cene nafte. Stručnjaci predviđaju da bi cene nafte mogle dostići čak 140 dolara po barelu ukoliko situacija na Bliskom istoku eskalira. U Srbiji, cene naftnih derivata direktno zavise od kretanja cena nafte na svetskim berzama, te bi potencijalni skok cena nafte mogao dovesti do inflacije i posledično povećanja cena goriva u Srbiji.
Domaći analitičari ne očekuju eskalaciju sukoba u narednih šest meseci zbog američkih predsedničkih izbora, što bi moglo značiti da će cene nafte ostati stabilne. Međutim, svetski analitičari upozoravaju da situacija može biti podložna promenama u zavisnosti od vojnog odgovora Izraela na iranski napad. Izraelske snage najavljuju odgovor na napad, što bi moglo izazvati dalju eskalaciju sukoba i uticati na cene nafte na svetskom tržištu.
Uoči iranskog napada na Izrael, cene nafte su dostigle najviši nivo u poslednjih šest meseci, dok je nakon manje štete od očekivane i opadanja verovatnoće za odgovor Izraela, cene zabeležile blagi pad. Ipak, situacija ostaje nestabilna, a ekonomski stručnjaci upozoravaju na moguće posledice po američku ekonomiju ukoliko cene nafte nastave rasti. U tom kontekstu, postoji strah od ubrzanja inflacije i ekonomskog šoka, te se verovatnost da protivnici SAD iskoriste naftu kao ekonomsko oružje protiv Amerike povećava.
Kako se situacija na Bliskom istoku bude razvijala, moguće je očekivati dalje promene na svetskom tržištu nafte, a zemlje poput Srbije će biti direktno pogođene kroz promene cena nafte i goriva. Važno je pratiti dalji razvoj događaja i reagovati na potencijalne promene na tržištu nafte kako bi se adekvatno odgovorilo na moguće ekonomske posledice.