Beogradska filharmonija izvela ‘Tristana i Izoldu’ Vagnera

Marijana Petrović avatar

Beogradska filharmonija je večeras priredila izuzetnu muzičku dramu „Tristan i Izolda“, delo nemačkog kompozitora Riharda Vagnera, u prelepoj sali Kolarca. Ova predstava je deo bogate tradicije izvođenja klasične muzike i donosi jedan od najznačajnijih muzičkih komada svih vremena na scenu Beograda, pod dirigentskom palicom Gabrijela Felca.

Izvođenje „Tristana i Izolde“ predstavlja pravi izazov za muzičare, jer ovo delo traje oko pet sati i zahteva izuzetnu tehniku i emotivnu dubinu. Vagnerova opera se smatra jednim od najtežih dela u klasičnom repertoaru, što je dodatno naglašeno izborom vrhunskih umetnika u glavnim ulogama. Uloge Tristana i Izolde tumačili su poznati „Vagnerijanci“ Hajko Berner i Keli Gad, koji su svojim izvođenjem doprineli snažnom doživljaju ove muzičke drame.

Pored njih, na sceni su se pojavili i Tomas Leman, Mihael Zelinger, Nikolaj Elsberg, kao i Hor opere Srpskog narodnog pozorišta, čime je stvorena bogata zvučna slika koja je obogatila celokupno izvođenje. Ova saradnja različitih umetnika i ansambala doprinela je stvaranju jedinstvenog muzičkog doživljaja koji je publika sa oduševljenjem pratila.

„Tristan i Izolda“ je delo koje je inspirisano ličnom romansom između Vagnera i supruge njegovog pokrovitelja, a oslonjeno je na keltsku legendu iz XII veka. Priča o nesrećnoj ljubavi između plemića Tristana i princeze Izolde donosi snažnu emotivnu napetost koja kroz muziku dolazi do izražaja. Ovo ostvarenja karakterišu duboka lirika i snaga osećanja, a njegovi najpoznatiji delovi, „Preludijum“ i „Ljubavna smrt“, predstavljaju kulminaciju čitavog dela.

„Tristan i Izolda“ se smatra kapitalnim delom svetske muzičke literature i predstavlja jedno od najznačajnijih ostvarenja u istoriji muzike. Beogradska filharmonija je ovu operu prvi put izvela u junu 1968. godine, pod dirigentskom palicom Oskara Danona i D. Frekmana, a zatim je usledilo još pet izvođenja 1976. godine pod vođstvom Živojina Zdravkovića. Ova bogata istorija izvođenja svedoči o značaju ovog dela i njegovom mestu u repertoaru klasične muzike.

Večerašnje izvođenje privuklo je veliku pažnju publike, koja je s oduševljenjem pratila svaki trenutak i ispratila 110 izvođača na sceni Kolarca ovacijama. Ovaj događaj je ne samo muzička poslastica, već i prilika da se uživa u vrhunskim umetnicima i njihovoj interpretaciji jednog od najlepših ljubavnih priča koje je muzika ikada ispričala.

U svetu klasične muzike, „Tristan i Izolda“ se često dovodi u vezu sa razvojem muzičkog izraza i harmonije, kao i sa promenama koje su se dogodile u muzici tokom 19. veka. Vagner je svojim delima otvorio vrata novim pravcima u muzici, a ova opera je jedan od najsvetlijih primera njegovog genija.

Ovo veče u Beogradu nije bilo samo još jedno izvođenje klasičnog dela, već i podsećanje na moć muzike da spoji ljude, prenese emocije i stvori nezaboravne trenutke. Beogradska filharmonija, sa svojim talentovanim muzičarima i vrhunskim izvođačima, nastavlja da doprinosi bogatoj muzičkoj sceni Srbije i šire, čineći klasičnu muziku dostupnom i privlačnom široj publici.

Kao što se može videti, „Tristan i Izolda“ nije samo muzičko delo, već i duboka emotivna priča koja će zauvek ostati urezana u sećanju onih koji su imali priliku da je dožive.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije