Povodom Sretenja, koje se obeležava kao Dan državnosti Srbije, Vojni muzej na Kalemegdanu će u subotu i nedelju otvoriti svoja vrata besplatno za sve posetioce. Ova inicijativa Ministarstva odbrane je sjajna prilika za građane da se upoznaju sa bogatom vojnom i državnom istorijom Srbije.
Muzej će biti otvoren od 10 do 17 časova, a posetioci će moći da istraže deo stalne izložbene postavke koja je posvećena Prvom i Drugom srpskom ustanku. Ova dva ustanka su ključni momenti u borbi srpskog naroda za slobodu i nezavisnost, a eksponati koji će biti izloženi obuhvataju naoružanje i vojnu opremu ustaničkih vojnika. Među najistaknutijim predmetima nalazi se oružje Hajduk Veljka Petrovića, jednog od najznačajnijih vođa ustanka, kao i drugih poznatih ličnosti iz ovog perioda.
Izložba će takođe obuhvatiti dva topa koja su igrala značajnu ulogu u pobedama srpske vojske tokom borbi za oslobođenje. Ovi topovi su simboli vojne moći i strategije tog vremena. Pored naoružanja, posetioci će moći da vide i raznovrsne uniforme iz tog perioda, koje će im pružiti uvid u vojnu kulturu i tradiciju Srbije, od svečanih narodnih nošnji do uniformi koje su se koristile nakon uvođenja regularnih trupa, sve do kraja Drugog srpskog ustanka.
Jedan od posebnih segmenata izložbe je posvećen ustaničkim zastavama, koje su imale veliki značaj tokom borbi za slobodu. Posetioci će moći da vide originalne zastave iz tog vremena, kao i sve zvanične zastave moderne srpske države koje su se koristile od prvih ustaničkih dana. Ove zastave predstavljaju simbol otpora i borbe srpskog naroda za svoj identitet i slobodu.
Sretenje, kao Dan državnosti, ima poseban značaj za Srbiju. Obeležava se 15. februara i simbolizuje početak Prvog srpskog ustanka 1804. godine, kada je srpski narod odlučio da se suprotstavi turskoj vlasti i da se bori za svoju slobodu. Ovaj datum takođe označava i proklamovanje Kneževine Srbije 1835. godine, što je dodatno učvrstilo temelje srpske državnosti.
Vojni muzej na Kalemegdanu je kao institucija posvećen istraživanju i čuvanju vojne istorije Srbije, od nastanka do danas. Osim stalnih postavki, muzej često organizuje i privremene izložbe, kao i edukativne programe koji su namenjeni različitim uzrastima. Na taj način, muzej ne samo da čuva uspomenu na važna istorijska dešavanja, već i edukuje mlade generacije o značaju vojne tradicije i identiteta.
Besplatan ulaz na Vojni muzej povodom Sretenja je sjajna prilika da se svi zainteresovani upoznaju sa bogatom tradicijom srpske vojske i njenim ključnim ulogama kroz istoriju. Ovakve inicijative doprinose očuvanju kolektivnog sećanja i podstiču svest o važnosti istorije i identiteta u oblikovanju savremenog društva.
Građani će imati priliku da uživaju u razgledanju eksponata koji govore o hrabrosti, borbi i otporu srpskog naroda kroz vekove. Ova izložba je ne samo prilika da se sazna više o vojnoj istoriji, već i da se odaje počast svim onima koji su se borili za slobodu i nezavisnost Srbije.
S obzirom na sve navedeno, Sretenje i besplatan ulaz u Vojni muzej predstavljaju savršenu priliku za sve građane da proslave ovaj značajan dan na način koji će im omogućiti dublje razumevanje njihove istorije i identiteta.