Mnoga pitanja vezana za sticanje starosne penzije otvaraju nedoumice među ljudima, a jedno od čestih pitanja je da li je potrebno prekinuti osiguranje kako bi se steklo pravo na starosnu penziju.
Pravo na starosnu ili prevremenu starosnu penziju obično se priznaje po prestanku osiguranja, od dana kada su ispunjeni uslovi, sa maksimalno šest meseci unazad od dana podnošenja zahteva, navode u PIO Fondu.
Međutim, postoje i izuzeci. Odjava sa osiguranja nije potrebna za preduzetnike, osiguranike koji obavljaju privremene ili povremene poslove, ugovorene poslove, kao ni za osiguranike koji su izabrana, imenovana ili postavljena lica.
Prema zakonu, odjava osiguranja takođe nije potrebna ni za hranitelje, ističu iz Fonda.
U ovoj godini, muškarci mogu ostvariti pravo na starosnu penziju sa 65 godina života i najmanje 15 godina staža, ili sa 45 godina staža bez obzira na godine života. Žene u 2024. godini mogu u penziju sa 63 godine i 8 meseci života, takođe uz minimalno 15 godina staža.
Penali do 20 odsto
Prevremena starosna penzija se trajno umanjuje za 0,34% za svaki mesec koji nedostaje do navršenih 65 godina života (žene u 2024. godine do 63 godine i osam meseci), pri čemu umanjenje ne može biti veće od 20,4%.
Takođe, muškarci, kao i žene, mogu ići u penziju sa 45 godina staža bez obzira na godine života.
Pravo na prevremenu starosnu penziju može ostvariti osiguranik u 2024. godini sa 40 godina osiguranja i najmanje 60 godina.
Osiguranicima kojima se, na osnovu rada na poslovima gde se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem, snižava starosna granica, umanjenje prevremene penzije se računa do te snižene granice.
Osiguranicima se preporučuje da se dobro informišu o svim uslovima i pravilima za sticanje starosne penzije kako bi izbegli pogrešne korake koji bi mogli da utiču na visinu penzije. Sve dodatne informacije mogu dobiti u PIO Fondu.