Na nedavno održanoj Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj razgovarao je sa liderima Srbije i Kosova, ali su ti razgovori bili neuspešni. Borelj je na konferenciji predstavio četiri glavna zadatka geopolitičke agende EU, uključujući podršku Ukrajini, rešavanje humanitarne katastrofe u Pojasu Gaze i uspostavljanje dve države na Kosovu. Takođe je naglasio važnost jačanja odnosa EU sa „globalnim jugom“ i poboljšanja odbrane i bezbednosti Unije.
Atmosfera na ovogodišnjoj Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji bila je posebna, jer su učesnici postali svesni opasnosti koja preti Evropi zbog dva rata u blizini i potencijalnih sukoba širom sveta. Borelj je imao veliki broj bilateralnih susreta sa partnerima EU iz celog sveta, naglašavajući važnost saradnje i dijaloga.
Tokom konferencije, učesnici su saznali o smrti ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog u kaznenoj koloniji u Sibiru, te su mu odali počast u prisustvu njegove udovice, Julije Navaljnaje. Ova tragedija je dodatno ukazala na značaj ljudskih prava i demokratije, te potrebu za zaštitom aktivista koji se bore za slobodno društvo.
Izjava visokog predstavnika EU Borelja o neuspešnim razgovorima sa liderima Srbije i Kosova ukazuje na duboke probleme i nesuglasice u odnosima između Beograda i Prištine. Očekivanja su bila da će se na konferenciji postići napredak u deeskalaciji tenzija i pronalaženju rešenja za dugotrajni sukob, ali nažalost, razgovori su ostali bezuspešni.
Zemlje Zapadnog Balkana su važan partner EU, a rešavanje problema u regionu ključno je za stabilnost i prosperitet cele Evrope. Srbija i Kosovo su dve ključne zemlje na ovom prostoru, te je neophodno da uspostave konstruktivan dijalog i reše otvorena pitanja kako bi se obezbedila mirna i prosperitetna budućnost.
U saopštenju EU za spoljne poslove ističe se važnost podrške Ukrajini u suočavanju sa spoljnim pretnjama i obezbeđivanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje. Očekuje se da će Evropska unija nastaviti pružati podršku Ukrajini u ostvarivanju reformi i jačanju institucija.
Okončanje humanitarne katastrofe u Pojasu Gaze takođe je jedan od prioriteta EU, a potrebno je hitno preduzeti akcije kako bi se obezbedila pomoć građanima u nevolji. Sprovođenje mirnog rešenja za sukob na Bliskom istoku ključno je za stabilnost regiona i sprečavanje daljih sukoba.
Jačanje odnosa EU sa „globalnim jugom“ predstavlja važan korak ka ostvarivanju regionalne stabilnosti i prosperiteta. Partnerstvo sa zemljama u razvoju važno je za izgradnju mira i održivog razvoja širom sveta. EU će nastaviti raditi na unapređenju spoljnopolitičkih odnosa sa zemljama juga, te podržavati njihove reforme i napore ka demokratizaciji.
Poboljšanje odbrane i bezbednosti Unije ključno je za očuvanje mira i stabilnosti u Evropi i svetu. Evropska odbrambena politika treba da bude efikasna i koordinisana, te da odgovori na savremene pretnje i izazove. EU će nastaviti jačati svoje kapacitete i sarađivati sa partnerima kako bi osigurala bezbednost i stabilnost regiona.
Ukupno gledano, Minhenska bezbednosna konferencija je bila važan događaj za diskusiju o ključnim bezbednosnim pitanjima u Evropi i svetu. Visoki predstavnik EU Borelj istakao je važnost saradnje i dijaloga u rešavanju kriznih situacija, te podržao nastojanja za mirno i stabilno rešenje konflikata širom sveta. Očekuje se da će EU nastaviti raditi na jačanju spoljnopolitičke uloge i doprinositi očuvanju mira i stabilnosti u svetu.